Амерички медији осудили Пленковића: Требало ти је десет месеци да се одрекнеш УСТАШКОГ ПОЗДРАВА
"Хрватска безочно покушава да из историје избаци своје злочине у холокаусту"
Амерички онлајн часопис "Таблет", један је од најутицајнијих јеврејских медија на свету, објавио је дугачак текст под насловом "Хрватска безочно покушава да из историје избаци своје злочине у холокаусту".
ВРАЋЕНА БИСТА ИВУ ЛОЛИ РИБАРУ: Многи су приметили грешку на споменику - ево ДА ЛИ СУ БИЛИ У ПРАВУ!
На почетку текста Менахема Розенсафта, подсећа се да су лидери јеврејске заједнице и српске мањине у Хрватској бојкотовали протекле две године државне комеморације у Јасеновцу, показујуци импресивну моралну храброст и интегритет својим одбијањем да одобре историјски ревизионизам с одјеком порицања холокауста, чији је циљ рехабилитовати усташе.
"Таблет" подсећа да су усташе убиле стотине хиљада Срба и десетине хиљада Јевреја током Другог светског рата.
Да ли ће Република Србија на крају укинути потерницу за Орићем или ће остати доследна?
Та уздржаност у односима јеврејске заједнице и хрватских власти избила је у први план после фудбалске утакмица између репрезентација Хрватске и Израела 2016. године.
- Хрватски навијачи су скандирали злогласни усташки поздрав ''за дом спремни'', а хрватски премијер седео је на трибинама и није реаговао - наводи се на сајту "Таблета" и додаје да је тадашњи премијер Хрватске Тихомир Орешковић ипак издао саопштење у коме тврди да он и хрватска влада осуђују усташе.
Извињење је упутила и садашња председница Хрватске Колинда Грабар Китаровић приликом посете Израелу 2015. године, међутим, она се касније у Канади фотографисала са емигрантима који су држали "заставу са усташким симболима"."Таблет" наводи и да се Грабар Китаровић похвалила да воли да слуша Марка Перковића, познатијег као Томпсон - хрватског певача који велича усташе, преноси хрватски "Индекс".
Поменут је и бивши министар културе Хрватске, Златко Хасанбеговић, кога "Таблет" описује као "екстремног националисту", и његов долазак на премијеру филма Јакова Седлара под именом "Јасеновац - истина" у коме се Јасеновац не описује као логор смрти у којем су усташе починиле тешке злочине, већ као доброћудни радни логор.
Хасанбеговић је том приликом похвалио филм, док је другачије виђење имала амбасадорка Израела у Загребу, која је након приказивања филма путем отвореног писма поручила да Седларов филм "селективно приказује историју" и да "покушава да умањи размере страшних злочина који су почињени".
"Таблет" критикује и садашњег премијера Хрватске Андреја Пленковића зато што му је требало десет месеци да уклони спомен плочу погинулим ХОС-овцима на којој се налазио и усташки поздрав.
Наводи се да геноцид над Јеврејима, Србима и другима у НДХ нису починили Немци, већ домаће снаге "без учешћа Ш-а (Шуцштафел) и немачких снага".
"Таблет" подсећа да су усташе основале неколико логора, од којих је најстрашнији био Јасеновац - у тексту описан као Аушвиц Балкана.
Критикује се и садашњи став музеја у Јасеновцу, који је "више представљен као сабирни и радни логор", него као логор смрти.
Добар део текста, "Таблет" је посветио антисемитским испадима Фрање Туђмана, па се спомиње и његова позната изјава да је срећан што му супруга није ни Српкиња ни Јеврејка, као и да је намерно умањивао број убијених Јевреја у НДХ - због чега се два пута извињавао Светском јеврејском конгресу.
- Туђман је ефективно започео процес претварања усташа у хрватске патриоте, тврдећи да Хрвати фашисти и Хрвати антифашисти заслужују једнако признање за своју службу домовини - пише "Таблет", цитирајући "Њујорк тајмс" из 1997. године где се наводи да је јасно да "Хрватска није успела да се суочи са својим фашистичким наслеђем", па су "Хрвати рехабилитовали хрватске колаборационисте усташе".
Додаје се да је усташку валуту куну Туђман прогласио важећом валутом савремене Хрватске.