Америка ударила пацку Бошњацима "Тврде да им је главни приоритет будућност БиХ а упуштају у антидејтонско понашање!"
Након оштрих критика америчке Амбасаде на рачун Странке демократске акције због блокаде Дома народа ПС БиХ, из ове странке је стигао одговор, док дипломатско представништво поново изражава разочарање у целокупан Клуб Бошњака, наглашавајући антидејтонско понашање и спречавање законодавног рада у тренутку када су потребне реформе за ЕУ.
Након оштрих критика америчке Амбасаде на рачун Странке демократске акције Бакира Изетбеговића, због блокаде Дома народа ПС БиХ, из ове странке су одговорили Амбасади, а данас се поново огласило ово дипломатско представништво поруком да је њихова прва реакција била јасна - разочарање САД у цели Клуб Бошњака, који предводи СДА.
"Изричито смо споменули СДА јер је СДА, како сами радо подсећају свакога, највећа бошњачка странка у БиХ, и јер је један од њених делегата у Дому народа председавајући бошњачког Клуба у том телу", навели су из Амбасаде САД, уз прецизирање да се критика односила на делегате Клуба Бошњака из свих странака, СДА, ДФ, СБиХ и НиП, који су се, како истичу, понели неодговорно.
Антидејтонско понашање и законодавни рад
"Да будемо савршено јасни, њихово понашање - блокада институција на нивоу БиХ - је антидејтонско. САД су на то указивале и у прошлости када су се други понашали слично. Бошњачки клуб у Дому народа не може се провући са антидејтонским понашањем због етничке припадности својих чланова", стоји у објави америчке Амбасаде.
Указују да реаговање СДА "отвара врата неугодној идеји да би закон који је предложио СДС могао постати закон ако га усвоји Дом народа".
Закон који предлаже СДС нема подршку
"СДА и њени савезници у бошњачком клубу знају да то није истина. Закон који усвоји Дом народа мора накнадно усвојити и Представнички дом ПС БиХ. Не постоји већина у ПД ПС БиХ за закон који предлаже СДС, а камоли потребна већина међу делегатима из ФБиХ која је такође потребна за његово усвајање. Опет, чланови бошњачког Клуба у Дому народа то знају. Искрено, сумњамо да је и СДС све то знала када је предлагала закон, али је наставила јер је желела да скупи политичке поене код својих бирача. Сам акт је, отворено речено, био мртав већ у старту", навели су из Амбасаде САД.
Претње и политичка динамика
Поставља се, кажу, питање од чега се заправо брани Клуб Бошњака, ако нема изгледа да СДС-ов предлог икада постане закон.
"Свакако не од антидржавних политичких снага којих се СДА, како тврди, боји јер у овом случају те снаге немају моћ да усвоје закон. Смешна је тврдња СДА да је преопасно уопште расправљати о овом закону. Законодавна тела у демократијама широм света читаво време расправљају о лошим законима, чак и неуставним, а онда гласају против њих. Јасно је шта СДА ради. СДА и чланови Клуба Бошњака одлучили су се на блокаду Дома народа како би скупили јефтине политичке поене лажно се представљајући као браниоци БиХ и њених институција на нивоу БиХ од, у овом случају, фантомске претње", поручују из америчке Амбасаде.
Спречавање законодавног рада
Цена, како наводе, циничног трика Клуба Бошњака је спречавање редовног законодавног рада у тренутку када БиХ има обиман програм законодавних реформи повезаних с ЕУ које мора усвојити.
"То је већ довољно лоше, али није најгоре. Ова група је одлучила да се представља као бранилац БиХ и њених институција док им наноси штету, што је вратоломија која управо оснажује снаге усмерене против БиХ. Нисмо изненађени када се странке и политичари који желе да разграде БиХ укључе у активности које подривају институције БиХ, али је шокантно и жалосно када се странка и политичари који тврде да им је главни приоритет да осигурају будућност БиХ упуштају у антидејтонско понашање", стоји у реаговању Амбасаде САД у Сарајеву.