"ВЕЛИКА СРБИЈА", АЛИ И "ВЕЛИКА АЛБАНИЈА" Објављени детаљи словеначког "нон-пејпера" за Балкан (ФОТО)
Спомињу се нерешена национална питања Срба, Албанаца и Хрвата, која су се појавила после распада Југославије
Објављени су детаљи фамозног словеначког документа који је подигао цео Балкан на ноге, а који говори о идејама за комадање Босне и Херцеговине, приступању Републике Српске Србији и уједињењу Космета са Албанијом, односно предвиђа стварање "велике Албаније" и "велике Србије".
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/14/fsdfsdfdsf.png?itok=2_AKAXpZ)
НЕСЛАНА ШАЛА ИЛИ ГРУБА ПОЛИТИКА ЕУ: Словенија активно планира да "прекраја границе" БиХ и Западног Балкана?
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/14/pjimage_-_2021-04-14t180837.853.jpg?itok=DeTnBGuD)
ВЕЛИКИ ДИПЛОМАТСКИ КИКС БИХ! Огласио се министар спољних послова Словеније: Ми то не радимо, НИСМО ХРВАТСКА
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/333273/dodikkomsic_sefikdzaferovic_1_foto_profimedia.jpg?itok=kp-CcZD9)
Да ли Сарајево намерно ствара вештачку атмосферу: Рат или миран разлаз уколико дође до распада БиХ?
У уводу овог документа, који је објавио словеначки портал Нецензурисано, спомињу се "нерешена национална питања Срба, Албанаца и Хрвата", која су се појавила после распада Југославије. Аутори документа истичу да чак и по успостављању мира након завршетка ратова, обећаних европских перспектива и напретка Северне Македоније и Црне Горе у овом правцу у региону, "кључна питања остају нерешена".
Нерешена питања:
- Да је Дејтонски споразум 1995. године, којим је окончан рат у Босни и Херцеговини, који је однео више од 100.000 живота, практично препознао оно што је постигнуто у рату, али не у принципу.
- Да је тренутно тешко замислити европске перспективе Србије и Косова.
- Да се чланство БиХ у ЕУ може у потпуности искључити.
- Да је у међувремену празан простор искористила Турска, која је повећала свој утицај у БиХ и Северној Македонији.
- Да осим Турске, неколицине локалних политичара и њихових присталица, који лично имају користи од хаоса и нефункционалних институција, нико није задовољан ситуацијом у БиХ.
Кључни део "нон папера" су предложена "решења" за претходо описане проблеме.
Аутори документа нагласили су да Србија, Хрватска и Албанија тренутно имају стабилне владе и да су њихови изабрани политичари способни доносити стратешке одлуке.
Као решења се предлажу:
- Уједињење Косова и Албаније. "На Косову се 95 посто становништва жели ујединити с изворном албанском нацијом. Слична је ситуација и у Албанији. Граница између Албаније (чланице НАТО-а) и Косова практично не постоји. Српски део Косова добио би посебан статус - по узору на Јужни Тирол", наводи се у документу. То је аутономна покрајина у северној Италији, где већина становништва говори немачки.
- Уједињење већине територије Републике Српске са Србијом. "Српско национално питање може се у великој мери решити припајањем дела Републике Српске Србији. У овом случају, Србија је спремна да пристане на уједињење Косова и Албаније", наводи се у документу.
- "Хрватско национално питање може се решити спајањем већине хрватских кантона у БиХ с Хрватском или давањем посебног статуса хрватском делу БиХ (по узору на Јужни Тирол)."
- "То би Бошњацима дало независно функционалну државу и преузели би пуну одговорност за њу. На референдуму би људи одлучивали да ли ће се придружити ЕУ или будућности изван ЕУ (следећи пример Турске). За сада велика већина Бошњака подржава у перспективи ЕУ, а у наглом порасту турског утицаја и радикалног ислама, ситуација би се могла драстично погоршати у следећој деценији".
Према ауторима "нон папера", ова "решења" би убрзала преговоре о чланству земаља Западног Балкана у ЕУ и НАТО-у.
Али то су предлози којима се оштро противе у САД-у, Немачкој, Француској и другим европским земљама. Наиме, међународна заједница наглашава важност територијалног интегритета БиХ и противи се новом исцртавању граница на простору бивше Југославије. То би отворило Пандорину кутију и вероватно довело до нових ратова.
Од понедељка се на Западном Балкану говори о томе је ли премијер Словеније Јанез Јанша заиста послао неслужбени дипломатски документ у Брисел, који говори о новом цртању граница на подручју бивше Југославије. Служба за медије председника Европског савета Шарла Мишела прво је потврдила, а онда брже боље демантовала да су добили документ.
Према њиховим информацијама, документ се зове "Западни Балкан - пут напред" и кабинету Шарла Мишела га је добио у фебруару. Портал даље наводи да се званично не може знати ко га је писао. Како истичу, сигурно није скројен у Министарству спољних послова Словеније. Део његовог садржаја могао је, како се спекулише, бити написан, према неким информацијама, у Будимпешти. Ипак, у бриселским дипломатским круговима о њему се говори као о "словенском" документу, јер је наводно Јаншин кабинет учествовао у слању на разне адресе.
Било како било, чињеница је да документ о подели БиХ баца ново светло и на посету председника републике Борута Пахора овој земљи 5. марта. Како је почетком седмице открио члан Председништва БиХ Жељко Комшић, Пахор га је питао о могућем "мирном разлазу" у БиХ. Пахоров кабинет је касније тврдио да се председник Словеније противио идеји распада БиХ.