НАКОН МАСАКРА У ГРАДАЧЦУ: Босна и Херцеговина доноси нови Закон о оружју
Закон предвиђа бројна ограничења и велике казне.
Након неколико негативних безбедносних инцидената који су се недавно десили на подручју Тузланског кантона, тамошња власт је кренула у смеру израде новог кантоналног закона о оружју и муницији. Изради новог прописа приступило се и због потребе усклађивања постојећег Закона о оружју и муницији са правном регулативом Европске уније, јавља klix.ba.
МИЛАНОВИЋ О ТРОВАЊИМА У ХРВАТСКОЈ "Зарибали су, то је грозна ствар, платиће неку казну!"
ПАНИКА У ХРВАТСКОЈ! Више људи ОТРОВАНО због конзумирања ОВОГ пића, огласио се и Државни инспекторат
ПА ОВО НЕМА НИ У АКЦИОНОМ ФИЛМУ! Осуђеник гурнуо полицајку, па као ПОМАХНИТАО кренуо да БЕЖИ након што му је изречена казна (ВИДЕО)
Још 2010. године урађен је нацрт Закона о оружју БиХ, али он до данас није усвојен те је и даље остала обавеза кантона да донесу Закон о оружју на кантоналним нивоима, уз потребу за усклађивањем истих са директивама Савета ЕУ најкасније до 2023. године.
- Приликом израде новог Кантоналног закона о оружју и муницији Министарство се руководило упутствима Дирекције за европске интеграције и табелом усклађености са правним токовима Европске уније. У односу на постојећи закон, нацртом се предвиђају бројне новине, прецизирања одредби, као и увођење у закон категорија које до сада нису биле присутне. Такође, нови Закон је и својеврсан одговор на неколико негативних безбедносних инцидената који су се недавно десили на подручју Тузланског кантона - навели су из Владе ТК.
Оно што представља значајну новину предложеног нацрта у односу на важећи текст Закона о оружју и муницији јесте одредба којом се јасно онемогућава особама које су кажњаване за прекршај или кривично дело насиља у породици да набављају оружје. То је онемогућено и онима против којих се воде такви поступци. Особама које већ поседују оружје, у случајевима насиља у породици, оно ће бити одмах одузето.
- Такође, оно што је значајно напоменути је и одредба којом се настоји превазићи дугогодишњи проблем неблаговременог подношења захтева за продужење исправа о оружју. Новим одредбама ће надлежна полицијска станица власнику оружја издати прекршајни налог у случају да он пре датума истека важности исправе о оружју не поднесе захтев за замену исправе о оружју, уз могућност да у року од 30 дана од дана његовог достављања поднесе захтев за продужење исправе о оружју. За овај прекршај предвиђена је новчана казна у износу од 500 до 1.000 КМ - истакли су из Владе ТК.
У циљу израде што квалитетнијег законског решења Министарство је предвидело и јавну расправу о нацрту закона о оружју и муницији Тузланског кантона, која ће се провести у две фазе, а које ће трајати 60 дана од дана утврђивања нацрта.
Прву фазу јавне расправе провешће министарства Тузланског кантона, градска и општинска већа, градски и опћински начелници, Савез ловачких друштава ТК, Савез стрељачких друштава ТК, агенције за заштиту људи и имовине регистроване на подручју тог кантона, те правна лица која су организовала унутрашњу службу за заштиту, овлашћени трговци оружјем, мајстори за поправку и преправку оружја, као и други заинтересовани субјекти.
Ова фаза трајаће најкасније 45 дана, а након спроведене јавне расправе, МУП ТК ће организовати округли сто на тему "Нацрт Закона о оружју и муницији", најкасније 60 дана од дана утврђивања нацрта закона.
До измена закона долази два и по месеца откако је Нермин Сулејмановић у Градачцу починио троструко убиство и ранио три особе.
Нермин Сулејмановић 11. августа ове године у Градачцу, прво брутално претукао, а затим и хицем из пиштоља усмртио своју невенчану супругу Низаму Хећимовић наочигледа њихове бебе, док је чин преносио уживо путем друштвене мреже Инстаграм.
Након тога је усмртио још две особе, оца и сина Ђенгиза и Дениса Ондера, док је двојицу мушкараца и једну жену ранио. Цела драма одвијала се сатима на улицама Градачца, а након што га је полиција опколила на једној фарми изван града, Сулејмановић је починио самоубиство.