САМО ЈЕДНА СТВАР МОЖЕ САЧУВАТИ СРПСКУ! Познати историчар проговорио о страшном колонијалном режиму у БиХ
Наш народ више никада не сме страдати као што је то био случај у 20. веку
Историчар Милош Ковић истакао је да Република Српска мора да се залаже за владавину права и Дејтонски споразум у БиХ у којој је кроз институцију високог представника наметнут колонијалан режим и поручио да је потребно јединство у борби за очување Српске, законитости и поштовања Срба као најстаријег, аутохтоног народа у БиХ.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/398613/policija_5.jpg?itok=bkI1QW_n)
НОВА ОТКРИЋА О РЕКОРДНОЈ ЗАПЛЕНИ КОКАИНА У БАРУ ШОКИРАЛА: Тајни британски документ обелоданио све детаље о 1,4 тоне ове дроге пронађене међу бананама
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/07/05/profimedia-0322303045.jpg?itok=12y13dWz)
УБИСТВО КОЈЕ ЈЕ СЛЕДИЛО РЕГИОН! Силовао жену па извршио МОНСТРУОЗНО УБИСТВО - није показао ни трунку КАЈАЊА!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/12/10/profimedia-0642220383.jpg?itok=Ci-9bgD-)
ЧЕКА СЕ КОНАЧНА ОДЛУКА: Шта следи после усвајања Декларације у Скупштини Републике Српске
- Народна скупштина Републике Српске залагањем за јасне правне норме заговара један подношљив политички поредак у коме нико не угрожава оног другог, што представља и залагање за мир у БиХ - оценио је Ковић поводом скупштинских закључака о враћању надлежности.
Он каже да српском народу и Републици Српској није ни остало ништа друго него да се залажу за владавину права и Дејтонски споразум у БиХ у којој је наметнут један колонијалан режим, где законе произвољно тумаче, а право је на страни оног ко држи батину.
Ковић наглашава да у таквим околностима све политичке партије у Републици Српској морају да одвоје оно што је минимум националног интереса од оног што су легитимни интереси политичких странака.
- Тако је и у Србији. Дакле, када се брани голи опстанак српског народа у Републици Српској, када се брани опстанак српског народа на Косову и Метохији или у Црној Гори ту не сме да буде разлике између нас, што је најважније, језик у унутрашњој политици не сме да буде језик непријатељства и грађанског рата - нагласио је Ковић.
Према његовим речима, језик непријатељства не сме да буде кориштен ни у институцијама БиХ, а посебно не у институцијама Републике Српске.
Ковић је навео да је Српска дуго и још од времена одбрамбено-отаџбинског рата служила Србији као пример свести о оном што је национални интерес и сарадње људи који су били различитог политичких профила.
- Република Српска је дуго важила за пример и ваљало би да тако и остане. У много чему Србија се угледа на Републику Српску, а оно што је по мом мишљењу најважније јесте да су људи у Републици Српској свеснији опасности која прети целом српском народу, а то је опасност од голог уништења, од нестанка - рекао је Ковић.
Он је нагласио да српски народ у Републици Српској то није осећао само у току Првог и Другог светског рата, већ и током рата деведесетих година 20. века када је показао како се брани живот и слобода.
- То је нешто што некада у Србији недостаје и зато кажем да Република Српска мора да нам служи као пример. Потребно је да сви чиниоци политичког живота буду свесни своје одговорности, не само према народу Српске, него и према народу Србије и Црне Горе и то је мислим у овом тренутку најважније - сматра Ковић.
Народна скупштина Републике Српске је у петак, 10. децембра, на посебној седници усвојила Декларацију о уставним принципима и четири информације са закључцима о враћању надлежности пренесених са Републике Српске на ниво БиХ.