БИЗАРНА ФОТОГРАФИЈА РАСПАМЕТИЛА РЕГИОН: Младенци из Хрватске се сликали испред споменика ЈЕЗИВОМ злочину (ФОТО)
Новопечени младенци су се сликали код спомен-гробља Дотршчина, где су у Другом светском рату усташе побиле осам хиљада људи.
Фотографија из Загреба која се шири друштвеним мрежама наишла је на неверицу и бес корисника.
"ДУБОКО СУ МЕ УВРЕДИЛИ И ПОСТУПАЛИ ПРЕМА МЕНИ КАО ДА САМ ЧЕТНИК" Хрватски генерал Албанац бесан због ЗАБРАНЕ
ОВО ЈЕ ЈЕЛЕНА (27) КОЈА ЈЕ СА ТРОЈЕ ДЕЦЕ СЛЕТЕЛА У АМБИС КАЊОНА ТАРЕ: Незапамћена саобраћајка ПОТРЕСЛА регион - призор са лица места ЈЕЗИВ
"А ОНДА СЕ ПОЈАВИО ПЛЕНКИ..." Хрватски медији тврде! Пленковић заврнуо славину Србији (ФОТО)
О чему се ради? Новопечени младенци су се фотографисали код спомен-гробља Дотршчина, где је у Другом светском рату погубљено више хиљада људи.
- Свачему сам сведочио, али нисам још видео венчање у Аушвицу, Дахау или на другим светски познатим губилиштима као што је нпр. Дотршчина у Загребу. Овде је на најокрутнији начин усташка власт погубила око 8.000 људи. Стварно би ме било срамота да ме неко о томе мора информисати. Мислим, ствари су врло једноставне, нико се не жени или не позира на нечијем гробу, а ово је још губилиште - написао је корисник Фејсбука који је поделио фотографију.
- Апсолутно неприкладно за простор на којем су стајали - само је један од коментара.
Крвава историја иза спомен-гробља Дотршчина
Спомен-гробље и парк револуције Дотршчина налази се недалеко од парка Максимира у Загребу. Ту су усташе почевши од маја 1941. доводили дању и ноћу своје жртве, па их окрутно убијали.
Жртве су најчешће бацане у заједничке јаме, те стога не постоји увид где је ко сахрањен. Према последњим истраживањима из 1985. године, процењено је да је овде погубљено око 7.000 антифашиста, међу којима око 2.000 чланова КПЈ и СКОЈ-а.
Од познатијих комуниста овде је 17. јула 1941. стрељан Иван Крндељ (члан КПЈ од 1919. године и члан Покрајинског комитета за Хрватску и Славонију).
Остали познатији интелектуалци, који су овде нашли смрт, јесу др Божидар Аџија, Отокар Кершовани, Огњен Прица, Виктор Розенцвајг, Звонимир Рихтман, Иво Кун, Симо Црногорац и Аугуст Цесарец.