НАЈТУЖНИЈА ПРИЧА КОЈУ ЋЕТЕ ДАНАС ПРОЧИТАТИ: Нико није дошао по болесно дете и сви су одбили ову девојчицу најрадоснијих очију због једне глупе ствари
Нико не жели или не може да прими болесно дете.
Возач једног загребачког центра за социјални рад, социјална радница, психолог и девојчица од 6,5 година с поремећајима из спектра аутизма и без родитељског старања дословно сатима лутали од установе до установе за бригу о деци не би ли неко примио девојчицу: у протеклих пет дана 31 установа и сви тимови за удомљење одбили су да је приме, пре свега јер су пуни преко сваке мере, а специјализована установа за смештај деце с аутизмом у Хрватској, чини се, више не постоји.
КАРДИОЛОГ САВЕТУЈЕ: Ако спадате у ову групу у ризику сте од настанка кардиоваскуларних болести, а ево како да их спречите!
ДРАМА НА ЈАДРАНУ Због невремена се преврнуло неколико кајака - пливају само прслуци, у току је ХИТНА потрага (ВИДЕО)
УЖАСНА ТРАГЕДИЈА У НИКШИЋУ Беба стара ДВА ДАНА преминула у болници, хитно наложена обдукција
У Дому за децу Загреб упутили су их у оближњи Центар за одгој и образовање "Славе Рашкај", који се бави пружањем услуга корисницима оштећеног слуха, те корисницима с комуникацијским потешкоћама из спектра аутизма, али тамо нису затекли никога од водства и стручних радника који би могли одобрити пријем детета: осим тога, како се сазнаје, "Слава Рашкај" децу прима на смештај само током радних дана, не и викендом, па то не може бити трајнија солуција.
Стручни радници с дететом упутили су се према установи на загребачком Прекрижју, која је пак специјализиована за бригу о основношколској и средњошколској популацији ученика с тешкоћама у развоју - не и о предшколцима, пишу медији.
На путу до Прекрижја пресрео их је позив да се ипак врате у "Славу Рашкај", те да ће они примити девојчицу, а да ће се за викенд, ако девојчица остане тамо, смјењивати њихови стручни радници како би бринули о девојчици која ће тамо, чини се - бити једино дете.
Подсетимо, психолог с вишедеценијским искуством рада у центру за социјални рад Валерија Канђера објавила је пре око сат времена на Фејсбуку драматичан апел: у њеној канцеларији налази се девојчица од 6,5 година с тешкоћама у развоју, без родитељског старања, коју надлежни центар нема где да смести јер су њен пријем одбиле све установе и сви тимови за удомљење у држави!
- Девојчица 6 и по година. Лице порцулански глатко, округле смеђе очи, умиљате маце, с најдужим трепавицама на свету, кике омотане ружичастим гумицама и осмех који не силази с лица. Министре, треба нам хитни, хитни смештај ове прекрасне девојчице! Тридесетиједна установа у Републици Хрватској не жели да је прими на смештај. Ниједан тим за удомљење у Републици Хрватској није дао позитиван одговор о смештају.
Директорка једине установе у Загребу која је дужна да прими дете кроз смештај у кризним ситуацијама, одбија да прихвати девојчицу најрадоснијих очију.
Када смо је преузели из дечјег вртића специјализованог за децу с развојним тешкоћама, васпитачица је плакала у немоћи, а моја колегиница и ја сузе смо гурале назад да се врате тамо одакле су кренуле. Та мени је то већ кознакоје издвајање, спашавање! Требало би бити спашавање детета из нездраве и дисфункционалне породици, а брига о добробити детета опет је само флоскула.
Наша прекрасница има аутизам. И најлепши осмех на свету! Васпитачица у вртићу каже да је најбоље дете с аутизмом којим се баве, неагресивна је, ведра, доступна вођењу. И има најњежнији поглед на свету!
Ево, сада се налази у мојој канцеларији Хрватског завода за социјални рад. Који је променио име, па више није Центар. Али који је централизовао све што се дало централизовати без смисла и логике. То нам је дала реформа. И повећане коефицијенте онима који седе у средишњој служби, а не раде директно с корисницима.
Ево, то је реформирано.
Али нема смештаја за девојчицу која се управо гласно смије у мојој канцеларији, коју делим с још два психолога. Наша цура игра се својим прстићима, разгледа около и гласно се смеје негде у свом свету, у ком је сигурно лепше него у нашем - написала је Канђера.
Установе и удомитељске породице за децу пуне су преко сваке мере, на то упозоравају месецима, па и годинама, а ресорно Министарство рада и социјалне помоћи - које је, како сазнајемо, о свему обавештено још прошлу среду - очигледно и даље нема решење.
Мајка девојчице је наводно у установи затвореног типа, отац на непознатој адреси, а шира родбина је поручила да не може да брине о девојчици. Нико није дошао по њу у 12 сати у вртић који похађа четири сата на дан. Од тада је била у просторијама центра за социјални рад.
Директорка Дома за децу Загреб: Немамо стручњаке
- Имамо капацитет за 61 дете, а тренутно их имамо на смештају 76. Немамо стручне капацитете за пријем детета с аутизмом, посебно у ситуацији овакве прекапацитираности, кад се ионако суочавамо с озбиљним мањком стручњака. Чињеница је да установа за мању децу с аутизмом, колико ми је познато не постоји. Последица је то и тзв. трансформације установа, због чега је део установа за децу с тешкоћама престао да пружа услуге смештаја, а да није пронађена алтернатива - каже Јасна Келава Ћурковић, директорка Дома за децу Загреб, која на проблем немогућности смештаја деце, огроман притисак из целе државе, па чак и "листе чекања" упозорава већ јако дуго.
У току је, каже, припрема за отварање још једне установе капацитета 25 деце на Јаруну, но то не треба очекивати пре Нове године: простор треба уредити, те наћи стручне раднике, медицинске сестре и предшколске одгајатеље којих на тржишту - нема.
У Министарству којем је на челу Марин Пилетић, како се санаје, ужарили су се телефони тражећи смештај за дете.