БРИСЕЛ ПОДЕЛИО ПАЦКЕ ЦРНОЈ ГОРИ! ЕУ побеснела због одлуке о економском држављанству
Делегација Европске уније у Црној Гори индиректно је упозорила Владу Црне Горе на последице одлуке о продужењу програма економског држављанства.
Делегација Европске уније у Црној Гори затражила је од Владе Црне Горе да што пре укине шему економског држављанства.
У писму лидера Делегације ЕУ Кристине Оане Попе упућеном министру развоја ЕУ Јакову Милатовићу у понедељак, наводи се да жале због одлуке црногорске владе да продужи програм за још годину дана.
МУЧЕ ВАС НАДУТОСТ И ГАСОВИ? Докторка саветује како да их се решите - ПОМАЖЕ КОД 95% ПАЦИЈЕНАТА
ТЕШКА САОБРАЋАЈНА НЕСРЕЋА: У судару са камионом ПРЕМИНУО возач "мерцедеса"
ДФ НАЈАВИО ЈОШ ЈЕДНУ БЛОКАДУ У ЦРНОЈ ГОРИ: Тензије се не смирују - грађани на ногама, спремни за отпор према неправди
Влада је на електронској седници 30. децембра прошле године одлучила да за годину дана продужи програм економског држављанства, односно издавања црногорских пасоша у замјену за улагање у неки од развојних пројеката у области туризма, прерађивачке индустрије и пољопривреде.
Попа у писму подсећа да је ЕУ стално саветовала Црну Гору да размотри суспензију тог програма, а да је то наглашено у годишњем извештају Европске комисије, уз препоруку да се програм што пре заустави.
Европска комисија је 2019. године оценила да се шеме путем којих се добија држављанство квалификују као безбедносни ризик због могуће инфилтрације организованог криминала, прања новца, утаје пореза и корупције.
У извештају ЕК се наводи и да се овакве шеме у земљама које нису чланице ЕУ које имају безвизни режим са ЕУ (као што је Црна Гора) могу користити за заобилажење процедуре краћег боравка у ЕУ путем виза.
- Ризици по јавну политику и безбедност ЕУ и држава чланица значајно се повећавају у одсуству раније ефективних стамбених предуслова и могу бити основ за суспензију укидања виза, као што је недавно предложено за Вануату - наводи се у писму.
Подсећа се да је посебна брига за ЕУ и државе чланице што овакве шеме постоје у земљама које су кандидати за чланство или потенцијални кандидати, јер би корисници ових шема убудуће могли да буду грађани ЕУ, а Попа наводи примере поступака против Кипра. и Малта који су имали сличне програме.
На крају писма Попа понавља позив Црној Гори да што пре обустави програм економског држављанства и позива на пуну транспарентност када су у питању странци који су већ добили држављанство по том програму.
- Узимамо у обзир одлуку Владе да се објаве имена лица која су кроз програм стекла држављанство. Оглас би требало да буде потпун и исцрпан како би се омогућио адекватан надзор - закључује Попа, додајући да том приликом очекује више информација од Милатовића.
Најавили укидање, па се предомислили
Влада је у марту прошле године најавила да неће продужити трогодишњи програм који је истицао 31. децембра.
Одлука Владе да продужи програм подразумева и строже услове који подразумевају да неће бити одобравања нових пројеката, док ће сви инвеститори у року од месец морати да доставе Влади банкарску гаранцију у вредности од 50 одсто инвестиција.
Уз то, апликанти ће за држављанство, осим 100.000 евра које су до сада морали да уплате у посебни Фонд за разој неразвијених општине, од сада морати да издвоје додатно 100.000 евра и у Фонд за иновације.
У оквиру туристичких пројеката је око 2.800 смештајних јединица, које ако се све заврше повећавају хотелску туристичку понуду за око 13 одсто.
Укупна вредност свих пројеката је око 450 милиона евра и они треба да доведу до 2.200 нових радних места. Против продужавања програма су били министри унутрашњих и спољних послова Сергеј Секуловић и Ђорђе Радуловић.
Извор је тада рекао да је наставак програма по њима споран јер се доводи у питање визна либерализација, а и претходно је јавно изнет став да се програм завршава и са тим је упозната и Европска комисија.
Истраживање Центра за истраживачко новинарство из августа прошле године је показало да је, иако најављиван као велика развојна шанса, пројекат економског држављанства сведен на купопродају станова којом се нуди да се у ЕУ уђе на задња врата, преко Црне Горе.