БУКТИ СВАЂА ЗБОГ "ПАРАДАЈЗ ТУРИСТА" Црногорац питањем подигао БУРУ, Срби моментално узвартили: Да ли стварно то радите или је само шала?!
Од почетка летње сезоне један појам се непрестано провлачи кроз разговоре - "парадајз туриста". Тако је било и овог пута када се ова тема покренула између Срба и Црногораца на интернету.
На црногорском делу Редита у анонимној објави један Црногорац упитао је остале кориснике да ли су Срби стварно парадајз туристи или је све само једна велика шала, а онда покренуо општу расправу на ову тему.
"Да ли Срби стварно носе парадајз на море или је то само шала?
Увек су ми као малом говорили кад одемо у Сутоморе, какви су ови парадајз туристи, или само Срби с парадајзом, па ме стварно интересује да ли стварно носе парадајз кад долазе на море?", упитао је момак.
Својим питањем је убрзо покренуо расправу широких размера.
"Шалиш се са људима који једу у апартману?"
Док су једни терали своје и са с дозом подсмеха писали о парадајз туристима, други су издвојили време и написали шта заправо сам термин значи и зашто не би требао да буде погрдан.
"Баш су те фино научили неки људи. Поносно да гледаш са висине људе друге нације или мање платежне моћи (у том тренутку) као да су какве животиње у зоолошком врту. Замисли један Американац или Немац који највероватније много богатији од тебе дође у Црну Гору да се спрда са оваквим стварима као што се ти спрдаш? Да се спрда са тобом што једеш код куће, а не сваки дан у ресторану? Схваташ ли колико је то небулозно?
А уосталом, 'парадајз туриста' није као феномен везано за Србе, обишао сам најлепше плаже света па сам то виђао свугде. Нпр. редован сам гост на прелепом Кипру задњих 10 година, па увек видим људе који понесу храну и пиће са собом на плажу, и то неретко људи који су много богати, и никада никакав подсмех од стране других нисам видео - написао му је један Србин.
"Low-cost" дестинације дају "low-cost" туристе"
За њим се јавио Црногорац па објаснио свој угао гледања.
"Отац ми се бавио плажним бизнисом 18 година, јефтиније дестинације су оне које највише привлаче јефтине туристе, а пошто су нама туристи углавном из региона и били огромна већина у сваком сегменту па и у јефтином везало се за њих да доносе парадајз и паштете по плажама. И стварно су то радили, јер то је био начин тих конкретних "low-cost" туриста да летују. Само то конкретно има везе са "low-cost" дестинацијама које сачињавају највећи део црногорског приморја па се стереотип врло лако развио. Искрено ја их у потпуности подрзжавам и желим да иду било где само не у Црну Гору. Срамота је колике су цене а нула смо угоститељи - написао је један Црногорац.
Термин везан за Југословене 80-тих година
Међутим, ово се појединима није свидело, па су морали да се јаве и објасне шта термин тачно значи.
"Парадајз туриста је израз који је настао као опис туристе који се не храни у ресторанима, већ купује храну као и локално становништво, на пијацама или је доносе из куће. Колико ја знам термин је везан за Југословене који су летовали у Грчкој 80-тих година, те су због јефтинијег парадајза који је уз то био и другачијег укуса тамо у Грчкој правили зимницу и враћали се у Југославију натоварени зимницом и поврћем уз остале ствари које су тамо куповали. Тако да изворни парадајз туристи нису ишли на море са товаром, већ су се са мора враћали са товаром - додао је неко.
"Упаковао сам парадајз и правац за Бечиће"
Неки су се мало и нашалили, на свој рачун.
"Ја сам дефинитивно парадајз туриста по новом значењу, у петак донесох гајбицу парадајза у Аустрију из Србије. А уз то је била и која лубеница и диња", "Ја носим краставац и павлаку. Добро за салату, добро кад изгориш", "Јесте, ево упаковао два у несесер и правац за Бечиће! Ови на граници опипавају и питају је л' имам шта да пријавим а ја нисам сигуран да ли је два дозвољена доза за нас Србе или можда претерујем?", писали су они.
Србија Данас/Блиц/Аутор: Гордана Вуксановић/Пренео: П.С.