Церар: Најбоље да Хрватска сама пристане на спровођење арбитраже
Запретио да ће у супротном Словенија бити приморана да је тужи
Словеначки премијер Миро Церар изјавио је у парламенту да би најбоље било да Хрватска сама пристане на спровођење арбитражне пресуде о граници те запретио да ће у супротном Словенија бити приморана да је тужи.
Пахор и Столтенберг дошли до заједничког закључка да спор ХРВАТСКЕ и СЛОВЕНИЈЕ није питање за НАТО
Церар је то казао након затворене седнице парламентарног одбора за спољне полове на којој је с више министара посланицима објашњавао шта његова влада чини на спровођењу одлуке арбитара коју Хрватска не признаје, преноси Хина.
Што се тиче могућег посредовања Европске комисије у арбитражном спору, Церар је казао да очекује како би председник Комисије Жан-Клод Јункер или први потпредседник Франс Тимерманс могли хрватској страни да понуде "неке конкретне могућности које би водиле у спровођење", те да верује како ће о тим могућностима бити информисан следећих дана, кад та иницијатива буде "до неке мере довршена" на нивоу Комисије.
Церар је у том светлу доживео и јучерашњу најаву хрватског премијера Андреја Пленковића да ће средином идућег месеца Јункеру и колегијуму Комисије појаснити хрватску позицију у вези арбитраже, и очекује да ће Комисија деловати на хрватску страну у смислу прихватања арбитражног решења, наводи Хина.
Словеначки премијер је казао да је задовољан најавом Пленковићевог најављеног одласка у Брисел и сусрета Јункера с хрватским премијером.
- Тај састанак видим као врло важан чин јер је и даље од врло велике важности да Комисија покуша наговорити Пленковића и Хрватску на став Комисије који је идентичан словеначкој позицији, а то је да арбитражну пресуду треба спровести - казао је словеначки премијер новинарима након састанка.
Церар је казао да је у случају да Хрватска не пристане на спровођење пресуде арбитара спреман против ње предузети правне кораке, најпре доставити Комисији материјал о хрватском кршењу арбитражне пресуде и инцидентима у Пиранском заливу, односно Савудријској вали, а онда ако Комисија не реагује након три месеца против Хрватске подићи и тужбу пред судом ЕУ у Луксембургу.