"ЧЕШЋА ЈЕ ПОЈАВА КОД ДЕЦЕ, ПАЗИТЕ! ЗАРАЗНО ЈЕ" Туристкиње покупиле инфекцију на плажи док су летовале на Јадрану, ТЕЛИМА ИМ СЕ ШИРЕ КРАСТЕ
Девојке покупиле инфекцију док су летовале на Јадрану.
"Била сам на одмору с пријатељицама и на плажи смо приметили неку црвену тачкицу на усни. Мислила сам прво да ми је херпес како ми често избије кад падне имунитет. Међутим, по повратку кући та тачкица је почела да се шири и прерасла у пликчиће с водом. Лепо сам све дезинфиковала и намазала маст за ране, али ништа није помагало", прича Сплићанка којој ће овај викенд сигурно остати у горком сећању.
Одмах је, каже, отишла код докторке, која јој је рекла да се ради о "слатким крастама" и преписала јој антибиотску маст и антибиотик.
- Рекла ми је да су то слатке красте или импетиго, код одраслих бактеријска инфекција коже која је најчешће узрокована бактеријама Staphylococcus ауреус или Streptococcus pyogenes. Чешћа је појава код деце, али одрасли такође могу развити ову инфекцију, посебно ако имају ослабљени имунитет или оштећења на кожи. Летни услови су идеални за раст и ширење бактерија, врућина и влага могу повећати знојење, што може иритирати кожу и створити повољне услове за инфекцију. Искрено не знам је ли до постељине у апартману, до мора... - рекла је и додала како су јој у апотеци рекли да ово није први случај овог лета и како им стално долазе људи с истим упитом.
Додала је како су и њене пријатељице накнадно развиле исте симптоме.
- Мени су красте на бради и телу, другој пријатељици око усне, трећој леђа... Добила сам и температуру и све ме сврби - каже читатељка.
- Реч је о Страфилодермији или Стрептокодермији изазваној споменутим бактеријама која је лети врло честа и зна се јавити у малим 'епидемијама'. Како се лако шири, тако да сам и ове године у ординацији имала доста пацијената с тим проблемом - одговара мр. сц. др Гордана Бубичић-Бајек, дерматовенеролог из Задра на информацију да је на подручју Сплита ове године забележен доста велики број случајева 'slatkih красти'.
Фотографије читатељке која је добила ову инфекцију погледајте ОВДЕ
Каже како се инфекција најчешће јавља код деце, обично на кожи око уста и носа, односно на лицу, али може се јавити и на другим деловима тела. Прво су то ситне тачкице, након чега ће се појавити пликчићи, а како деца то често чешкају, лако се преноси. Тако ако дете, на пример, има неку огреботину на лицу, пренеће бактерије чешкањем и пликчићи се могу појавити на ширем подручју лица.
- То обично мало уплаши већину родитеља, али нема разлога за страх, јер није реч о опасној болести ни компликованом лечењу. Важно је започети с лечењем што раније, чим се пликчићи појаве. Тада је најчешће довољно лечење локалном применом антибиотске масти. У ретким случајевима, кад се инфекција јаче прошири, даје се антибиотик орално и импетиго се повлачи за неколико дана - закључује дерматолог.
Нема пуно начина да се спречи инфекција и појава импетига, осим евентуално издвајања оболелог детета из групе, јер се инфекција шири директним контактом. Ширењу и развоју бактерија погодују топлина и влага и огреботине или иритације на кожи лица, јер бактерије тако лакше улазе у кожу. Инфекцији ће чешће подлећи мања деца и она ослабљеног имунитета, али то није правило.
Извор: Србија Данас/24сата