ДА ЛИ ДРЖАВА И ДАЉЕ ШТИТИ КРИМИНАЛ У ЦРНОЈ ГОРИ? Абазовић тврди једно, али чињенице говоре нешто сасвим друго
Афера шверца више од тоне кокаина подигла је велику прашину у Црној Гори
Потпредседник црногорске владе Дритан Абазовић тврди да криминал у Црној Гори, без обзира да ли је реч о трговини дрогом, цигарама или "транснационалним" клановима, "више нема државну заштиту".
ПОЛИЦИЈА ПРОНАШЛА У ПОСЕБНО ИЗГРАЂЕНОЈ ПРЕГРАДИ КОКАИН: Маштовит покушај шверца дроге у аутомобилу
ПАС ИЗГРИЗАО ДЕТЕ И ЖЕНУ: Све више напада љубимаца на људе, да ли су казне за неодговорне власнике преблаге?
ОСМИЦИ ЋЕ СВАДБА БАКИРОВЕ ЋЕРКЕ ДОЋИ ГЛАВЕ: Шеф обавештајаца БиХ урадио недопустиво, прети му затворска казна
Сенку на ову изјаву Абазовића, међуитм, баца чињеница да су ухапшени за шверц више од тона кокаина, отац и ћерка Ковачевић, пуштени да се бране са слободе за мање од 72 сата.
Абазовић је, наиме рекао да је Црна Гора последњих 30 година била "препозната у међународним оквирима као шверцерска земља преко чије територије су се даље преносили наркотици и цигарете".
- Свима је јасно да то није могло ићи без учествовања или прећутне подршке државе или парадржавног апарата. Постоје одређене процене међународних институција да 20 одсто илегалних цигарета које се дистрибуирају у ЕУ и Великој Британији долазе из Црне Горе. Будуће акције на сузбијању међународног шверца ће оголити ко стоји иза свега - казао је Абазовић.
Коментаришући недавну заплену више од тоне кокаина у магацину у Зети, Абазовић је казао да је акција изведена у сарадњи са "иностраним партнерима" али и као "плод сарадње" више црногорских институција система.
- Одлука да се на слободу пусте осумњичени за шверц 1.400 килограма кокаина само је још један покушај обесмишљавања правде, али безбедносне институције неће одустати од обрачуна са организованим криминалом - напротив - поручио је Абазовић.
Он, ипак, није желео да коментарише конкретну одлуку, већ је додао да је то одлука судије за истрагу Радомира Ивановића да не одреди притвор Будимиру (66) и Марини Крстовић (27).
Судија Ивановић је синоћ за РТЦГ казао да је у кумовским односима са Крстовићима, али да није пристрасно поступио када је пустио Крстовиће на слободу.
Није, међутим, директно одговорио на питање - да ли је због кумовских веза са Крстовићима морао да се изузме из случаја...
Портпаролка Вишег државног тужилаштва (ВДТ) у Подгорици, виша државна тужитељка Лепа Меденица рекла је јуче подгоричким Вијестима да ће се жалити на одлуку судије за истрагу када је добију написмено.
Марина Крстовић ухапшена је 26. августа, а њен отац Будимир дан касније. Лисице на руке стављене су им у акцији која је резултирала запленом стотину милиона евра вредног кокаина, у којој су учествовали службеници Сектора за борбу против криминала (СБПК), барског и подгоричког Центра безбедности, Управе прихода и царина и Више тужилаштво у Подгорици.
У притвору су, међутим, провели мање од 72 сата.
Абазовић је тим поводом рекао да је одлука о њиховом ослобађању "најбољи доказ да су Црној Гори под хитно потребне промене у тужилачкој и судској власти".
Он је казао и да "нема комплетирања правде док макар један тужиоц и један судија не оду у затвор".