Оштри политички маневри Дритана Абазовића: Хоће ли му се исплатити ново мешање карата на политичкој сцени Црне Горе
Након парламентарних избора у Црној Гори 30. августа 2020. године, скупштинску већину формирали су коалиција За будућност Црне Горе, коју предводи Демократски фронт, са 27 мандата, коалиција Мир је наша нација коју предводе Демократе са 10 мандата и ГР УРА са четири мандата.
Дритан Абазовић истакао се током протекле две године као важан политички актер у Црној Гори, а сада је преузео и главну улогу у рушењу владе и најављеном формирању, нове - мањинске. У августу 2020. године био је "језичак на ваги" за коалицију која је чинила скупштинску већину и учествовала у одласку ДПС-а у опозицију. Годину и по дана касније, представио се као лидер спреман на политичке маневре који би могли да направе нови преокрет на политичкој сцени Црне Горе.
"ЦРНА ГОРА СЕ НЕ МИРИ СА ИЗДАЈАМА И ОБМАНАМА!" Црном Гором одјекује порука Алексе Бечића са протеста у Колашину! (ВИДЕО)
НОВИ ЗЕМЉОТРЕС ПОГОДИО КОМШИЛУК: Тресло се тло у Црној Гори!
ДА СЕ НАЈЕЖИС, СЦЕНЕ ИСИС-а УСРЕД БОСНЕ: Одјекује "Алаху екбер", поново се окупљају Нанићеви муџахедини (ФОТО/ВИДЕО)
Након парламентарних избора у Црној Гори 30. августа 2020. године, скупштинску већину формирали су коалиција За будућност Црне Горе, коју предводи Демократски фронт, са 27 мандата, коалиција Мир је наша нација коју предводе Демократе са 10 мандата и ГР УРА са четири мандата.
Тако је УРА, иако је чинила најмањи удео у већини, на челу са Дританом Абазовићем постала важна политичка опција у Црној Гори, а како ће се испоставити - и један од главних актера кризе која је наступила.
Дритан Абазовић био је једина политичка личност у Кривокапићевој експертској влади, а управо су несугласице на релацији Кривокапић-Абазовић довеле до политичке кризе која је трајала пола године и до пада црногроске владе и коначно до преговора о формирању нове мањинске владе на чијем челу би био - лидер УРА.
Историчар Богдан Живковић каже да овакав потез није неочекиван и да је, због своје идеолошке оријентисаности, ГП УРА у центру пажње од избора 2020. године,
- Са једне стране, тај покрет је као експлицитни и главни циљ у својој кампањи најављивао обарање режима Мила Ђукановића. Са друге стране, јасно је било да је УРА идеолошки далеко ближа ДПС-у него странкама са којима је тај режим требало да сруши. Стога, многи су у јавности сматрали да, упркос предизборном обећању о рушењу режима, УРА може отићи на било коју страну - казао је Живковић.
Да је пад ове владе био известан, тврди и Владимир Павићевић, директор Друштва за истраживање политике и политичке теорије.
- Било је питање момента када ће неки од победничких савеза из 2020. године кренути у рушење Кривокапићеве владе јер је та влада изневерила идеале велике августовске победе над ДПС-ом. Кривокапић је у једном тренутку у Скупштини имао подршку само једног посланика и то је било неодрживо - рекао је Павићевић.
Анализирајући актуелну ситуацију, саговорници Euronews Србија истичу да су најновији потези Абазовића допринели томе да ДПС поново добија моћ.
- Председник Црне Горе ових дана, у медијским наступима, показује сигурност и задовољство, а његови симпатизери неретко и отворено славе пад владе и најаве формирања мањинске владе. Штавише, политичар који је међу првима најавио да ће Абазовић бити нови премијер био је Срђа Дармановић, бивши министар спољних послова и лојални Ђукановићев кадар - истиче историчар Живковић за Euronews Србија.
Павићевић оцењује као реалну могућност да Дритан Абазовић формира мањинску владу и да ће за то имати подршку посланика ДПС-а, али каже и да је извесно повлачење Ђукановића.
- Интерес ДПС-а је да се створи врста привида да су после годину и по дана они опет важни и да од њих зависе неке ствари. Реално је, међутим, и то да ће подршку овом Абазовићевом захвату Мило Ђукановић морати лично да плати сопственим политичким пензионисањем у разумном року - казао је Павићевић.
Да ли ће се Абазовићу исплатити ризик?
Ипак, наводи, још је неизвесно како ће се овај "политички загрљај" одразити на рејтинг Дритана Абазовића у Црној Гори.
- Непознаница је у којој мери ће се Абазовићу исплатити овај подухват. Његова УРА има стабилну подршку у бирачком телу и могуће је да, уколико мањинска влада испоручи резултате које најављује, да након следећих парламентарних избора буде још утицајнији него што је сада - истиче Павићевић.
Да је најављен и могућ одлазак Мила Ђукановића наводи и Милан Крстић са Факултета политичких наука. Ипак, како је рекао, он је искусан политички играч, те је тај потез и даље неизвестан.
- Већ дуже време се говори о повлачењу Ђукановића. Говори се да постоји договор о његовом одласку, али он не би био толико у политици да није вешт играч. Могуће је и да су те најаве тактички маневар и да ће он искористити ову прилику да остане у политици - каже Крстић.
Када је реч о расположењу бирача, Крстић наводи да би Абазовић овим потезом могао да преузме део бирача који су подржавали ДПС, али су се последњих година одвојили од њега.
- Сигурно је да ће му део бирача који сматрају да су Демократе ближи партнер, замерити због тог неформално коалирања са ДПС-ом. Са друге стране, он се нада да би могао да стекне број нови бирача, једну умерену струју која се одвојила од ДПС-а и да се постави као нека стожерна партија ДПС-а - рекао је Крстић.
Међу онима који сматрају да би Абазовић могао да очекује још бољи рејтинг је и Богдан Животић. Он указује да су резултати досадашњих локалних избора показивали да УРА стагнира или бележи лимитирани раст.
- Абазовић је имао разлога за страх, снажније странке могле су да прогутају његов покрет, а популарне економске мере министара Спајића и Милатовића могли су од њих да направе главним лицима владе. Абазовић се тако одлучио на потез којим изневерава предизборна обећања, али добија још већу моћ и видљивост, и могућност политичког раста - закључио је Живковић.
Милан Крстић каже да се чека да ли ће се ДФ одлучити за сарадњу и како ће се на крају перципирати. Како је навео, битно је како ће се према њему на крају понашати Демократски фронт, и то би могао да утиче на то да ли ће Абазовић бити представљен као фактор помирења, а не као неко ко је сруштио владу.