ШТА ЋЕ БИТИ СА НОВИМ КАБИНЕТОМ? Крај Владе Здравка Кривокапића која је пре ЧЕТИРИ МЕСЕЦА дошла на власт
Четрнаест месеци копрцала се влада професора Здравка Кривокапића која је дошла на таласу вишемесечних величанствених литија и борбе за одбрану светиња СПЦ у Црној Гори.
Свој неочекивано кратки мандат завршила је у петак увече, изгласавањем неповерења у Скупштини.
ИМАЈУ ЈАСАН СТАВ: Сутра одлука о смени Бечића, познато како ће гласати ДФ
НОВИ ЗЕМЉОТРЕС ПОГОДИО ХРВАТСКУ: Тресло се на Банији, грађани уплашени (ФОТО)
ПРОНАЂЕНО ТЕЛО КОД СПЛИТА: Полиција сумња на убиство, ухапшен мушкарац
Против Кривокапићеве владе биле су управо оне снаге (ДПС Мила Ђукановића, СД Ивана Брајовића и СДП Рашка Коњевића), које је својевремено Епископски савет СПЦ изопштио из православног хришћанства. Ради се о гласовима 43 посланика опозиције и дела владајуће коалиције "Црно на бијело" (УРА и ЦИВИС). Посланици Демократског фронта, Покрета за промјене, Социјалистичке народне партије, Демоса и Радничке партије, напустили су скупштинску салу пре гласања.
Небојша Медојевић, један од лидер ДФ каже да је победничка коалиција 30. августа 2020. направила парламентарну већину, али да је све то протраћено за само годину и по дана формирањем пакта између Грађанског покрета УРА, мафије и ДПС Мила Ђукановића.
- И сада не можемо очекивати од њих да ће након свега са нама да разговарају. То можда и буде, али фолирантски и неискрено, као и до сада - прогнозира Медојевић, додајући да свака нова већина није резултат избора од 30. августа. - Не очекујем искрене позиве из коалиције "Црно на бијело", јер да су хтели са нама, ми бисмо били део њиховог меморандума који су потписали са СНП и мањинским националним странкама. Хтели су владу без ДФ, што шире гледано значи да се већинском православном становништву намећу неке друге политике.
Медојевић је још једном изнео своје сумње да је комплетан договор Абазовић са Ђукановићем направио у Дубаију, где се према његовим сазнањима причало о новцу и расподели моћи:
- И сада жалим што неки људи још верују да ће Абазовић са нама да прича приче о некаквој новој влади, јер се то, сигуран сам, неће десити. Ми немамо пара за њега и његове интересе. На крају ће опет отићи тамо где су капитал и новац, и где су га подржали Габријел Ескобар и други еминенти дубоке државе. Боље мафија него демократија и договор у Црној Гори. То је њихова и његова девиза.
Медојевић подсећа да је још у новембру рекао да је неопходан договор око скраћења мандата Скупштини и расписивању нових избора. Председник Покрета за промјене додаје и да није превелики оптимиста што се тиче разрешења новонастале ситуације у Црној Гори.
- Дритан Абазовић се понаша као некад Дарко Пајовић и концерн "Вијести". Све што је долазило са те адресе је увек била иста прича - уништити Демократски фронт - категоричан је Медојевић, додајући да је потребно да најмање 41 посланик парафира подршку и пошаље председнику државе предлог за новог мандатара. - Чисто сумњам да ће ДФ бити део тих посланика. Једино ми је нејасно колико ће се још дуго фолирати Владимир Јоковић из СНП, јер је и он део те приче, као потписник меморандума са Дританом и представницима Бошњака и Албанаца.
Посланик ДПС и бивши премијер Душко Марковић оценио је да је изгласавањем неповерења влади Здравка Кривокапића заустављена "незапамћена ерозија државе, њеног демократског и грађанског бића":
- Прекидамо њену међународну компромитацију. Влада је пала заслужено, легитимно и праведно, јер ју је од 81 подржавало свега 11 посланика. Позивам да се окупимо око убрзане европеизације, ревитализације институција, и хитног економског и друштвеног опоравка.
Влада Кривокапића изгласана је у парламенту 4. децембра 2020. године, после споразума коалиције окупљене око ДФ, УРА и Демократа. Његов кабинет оштро је осудио иницијативу коалиције "Црно на бијело" о формирању мањинске владе, оцењујући да Устав Црне Горе не оставља могућност председнику Милу Ђукановићу да два пута у једном мандату предлаже мандатара за састав кабинета.
Порука Брисела: БЕЗ ОДЛАГАЊА
Европска унија је примила к знању резултате гласања у Скупштини Црне Горе које је резултирало падом Владе.
- Формирање нове владе је одговорност политичких актера Црне Горе. Верујемо да ће се то догодити без непотребног одлагања - поручила је Ана Писонеро Хернандез.
МАЊИНСКА НИЈЕ ПО УСТАВУ
Бивши председник Уставног суда у Подгорици Благота Митрић изјавио је да црногорски Устав не познаје ниједну форму владе осим оне која је резултат ванредних или редовних избора.
- Црна Гора је држава неразвијене парламентарне демократије из разлога што су највиши органи грубо кршили Устав бирајући владе у разним формама противно највишем правном акту. Једном речју, политичари се залажу за мањинску владу иако она по Уставу не постоји, и то чине из разлога да би се што пре домогли власти - оцењује Митрић.
НОВА СТРАНКА СПАЈИЋА И МИЛАТОВИЋА
Министар финансија и социјалног старања Милојко Спајић најавио је оснивање политичког покрета заједно са министром економског развоја Јаковом Милатовићем.
- Више детаља након повратка у Црну Гору са службеног путовања. Црна Гора не може да чека, Европа сад - написао је Спајић на "Твитеру".
О БЕЧИЋУ СУТРА У ПАРЛАМЕНТУ
До разговора у оквиру парламентарне већине око формирања нове владе могуће је да дође тек након што се из три победничке коалиције одреде о смени председника парламента Алексе Бечића, на сутрашњој седници. Опозиција је поднела иницијативу за његову смену очекујући подршку УРА.