ЦРНА ГОРА НА НОГАМА! Примећена ретка врста ајкуле у мору - огласили се стручњаци (ФОТО)
Инситут за биологију мора Универзитета Црне Горе забележио је да у Јадранском мору има укупно 44 врсте ајкула и ража, што чини 75 одсто свих врста хрскавичавих риба Јадрана – како гласи њихов заједнички именитељ.
Из те институције су саопштили да је ретка врста на Медитерану - пешчани пас, примећена на Црногорској обали, док је најчешћа врста од великих ајкула пас модруљ.
Међутим, истичу, оно са чиме се ајкуле и раже суочавају јесте масовно изумирање.
Илија Ћетковић, са Института за биологију мора, чија су област истраживања ајкуле и риже каже да се насупрот уобичајеном мишљењу људи, ове врсте могу пронаћи у свим морима света, укључујући и Јадранско.
ХОРОР! Чувени бизнисмен извршио самоубиство - убио се у кући хицем из ватреног оружја
ПАНИКА У СПЛИТУ: Грађани узнемирени ХИТНО звали полицију због детета које се шетало улицом и онога што је имало у рукама!
НОВИ ДЕТАЉИ ЈЕДНЕ ОД НАЈГОРИХ ЖЕЛЕЗНИЧКИХ НЕСРЕЋА У ХРВАТСКОЈ ИСТОРИЈИ: "Сигнализација није радила", пљуште оптужбе
- До сада је забележено чак 59 врста у Јадранском мору. У његовим водама се могу срести и неки од "живих фосила" какав је пас главоња, за чије се сроднике сматра да су еволуирали у периоду Јуре - каже Ћетковић.
Хрскавичаве рибе, додаје он, представљају једну од еволуционо најстаријих група кичмењака, чији представници насељавају светска мора већ више од 400 милиона година.
- Ајкуле и раже данас преживљавају масовно опадање бројности својих врста, а неке су и регионално изумрле. Најновија истраживања показују да је трећина укупног броја врста ајкула и ража суочена са ризиком од истребљења, махом услед претераног излова, спорог достизања полне зрелости и малог броја потомака - наводи Ћетковић.
Институт за биологију мора спроводи истраживања у циљу утврђивања биоразноликости и учесталости ових врста у водама. Налази неких датирају из прошлих деценија и њихово тренутно присуство није потврђено.
- Лабораторија за ихтиологију и морско рибарство чува информације о уловима и виђањима у облику базе података која тренутно садржи око 2.500 уноса. Подаци потичу из редовног мониторинга морског рибарства и из такозване грађанске науке, којом сваки грађанин/ка може допринети циљу. Овакав вид сакупљања података је увелико нашао примену у истраживању ајкула и ража услед реткости њихових јединки, и самим тим честе немогућности истраживача да директно дођу до узорака. Уз помоћ рибара и других заинтересованих, дошло се до нових или чак првих налаза 29 врста у нашим водама - каже Ћетковић.
Као једно од значајнијих открића он истиче вишегодишњу присутност недораслих јединки пешчаног пса, врсте ретке у готово читавом Медитерану, и то на ширем подручју ушћа реке Бојане. Сви налази ове врсте у Црној Гори су добијени захваљујући интересовању рибара, који су их проследили особљу Института.
- Анализа вишегодишњих података показала је да је од великих врста ајкула далеко најчешћи пас модруљ, док су све остале неупоредиво ређе. Ово није изненађење, већ само потврђује претпоставке и уклапа се у трендове преосталих делова Јадрана. Међу ражама, најчешће су оне из породице Рајидае, какве су ража каменица и модропјега ража, док се често могу видети и електричне раже, познатије као дрхтуље - наводи Ћетковић.
Знатан број угрожених ајкула и ража се већ налази на бројним међународним конвенцијама чија је Црна Гора потписник, док се широм Медитерана предузимају значајне мере у циљу њиховог очувања.
- Медитеранско море представља својеврсни хотспот биодиверзитета хрскавичавих риба јер га насељава око седам одсто њиховог укупног броја. Овим путем позивамо све заинтересоване да проследе своја виђења и улове било које ајкуле или раже, а такође користимо прилику да захвалимо онима који су то већ чинили - поручио је Ћетковић.