ПА ЗАР НА СИТНО ДА "ПАДАТЕ"? Инспектори открили "прикривање" промета угоститеља у Црној Гори - казне и до 10.000 евра
Закон о електронској фискализацији у промету роба и услуга обавезујући је за пореске обвезнике од 1. јуна и до сада је, према подацима Управе прихода и царина, фискализовано више од 22.000 пореских обвезника.
Међутим, иако систем подразумева издавање рачуна са кодом, има оних који су нашли "рупу у закону", па како кажу у Управи, евидентирали су пореске обвезнике који поткрадају државу.
ВАТРЕНА СТИХИЈА НАС НЕ НАПУШТА! Гори комшилук - пожар на два места у Хрватској
ДОНЕТА ПРЕСУДА! ПИЈАН ПРЕГАЗИО ПЕШАКЕ: Немања Петровић (26) из Теслића осуђен на четири године затвора због смрти браће Гачић
ДЕТАЉИ УБИСТВА У ДОБОЈУ: Супружници насмрт претукли председника кућног савета због БИЗАРНОГ разлога
Један од примера је и град хотел Свети Стефан. Порески инспектори су открили да су радници компаније "Адријатик пропертис" - закупца, бизнисмена Петроса Статиса, наплаћивали паркинг, а нису издавали фискалне рачуне.
- Инспекција је у каси пронашла 30 евра вишка у односу на оно што је куцано. Зато су изрекли казну од 10.000 евра на лицу места, а закупац је тај износ одмах уплатио - саопштено је из Управе прихода и царина.
Менаџмент компаније проверио је све и утврдио да их радници поткрадају, па су првобитно смењени са тог радног места, а након целог поступка и провере отказан је уговор о раду тројици запослених.
Кршења закона има у ресторанима, кафићима, на плажама, шанковима на отвореном, каже Александар Дамјановић, директор Управе. Они приказују мањи промет од оствареног и то ће, поручује, бити под посебном пажњом инспектора.
- Такве ћемо санкционисати према ономе што закон прописује. То могу бити казне од 500 до 40.000 евра. Свакодневно је на терену 30 или 40 инспектора. Они нису у могућности да исконтролишу десетине хиљада објеката широм државе, али зато очекујемо од гостију, туриста и грађана да буду инспектори. Конкретно, да пријаве ако не добију фискални рачун, јер су покрадени они, али и државни буџет из којег се исплаћују плате, пензије, социјале - навео је Дамјановић.
ПРИЈАВЕ ПОТРОШАЧА
Због могућих малверзација, неиздавања фискалних рачуна, односно поткрадања државе и грађана на тај начин, Управа прихода је у сарадњи са Министарством финансија осмислила кампању за потрошаче.
- Уколико им се не достави фискални рачун у објекту за услугу или робу они нису дужни да плате ту услугу и ту робу. Једини начин да се до краја овај процес спроведе је да се пореске обавезе измирују - нагласио је Александар Дамјановић.
На порталу "буди одговоран" током јула пријављено је 240 случајева неиздавања фискалних рачуна.