ЦРНА ГОРА У НИКАД ЈАЧЕМ СТИСКУ КОРОНЕ: Несташица материјала за тестирање, 2.500 узорака на чекању
Стање у Црној Гори са корона вирусом све је лошије, као и у читавом региону.
У Црној Гори највећи проблем је несташица материјала за тестирање на корону, тренутно је на чекању 2.500 узорака.
ОТВАРАЈУ СЕ ШКОЛЕ У СРПСКОЈ! Додик изнео охрабрујућу вест
ИЗНАД СТАБИЛНОГ ПРОСЕКА! Корона за један дан однела на десетине живота у БиХ!
ЗЛАТКОВА КОРОНА ПРИЧА: Преживео клиничку смрт, 27 дана био на респиратору (ВИДЕО)
- Тренутно је око 2.500 тестова на чекању. Значи да они чекају док се други раде и да они постепено улазе у процедуру. То је нажалост довело до тога да одређени број узорака чека до седам дана да се уради. Ми покушавамо да имао приоритете, да се најпре ураде болнички узорци људи који су у тешком стању, затим оних који треба да буду хитно примљени у болнице због других неких стања невезан за ковид и након тога раде се они да кажем нижег приоритета - рекао је Јоксимовић.
Највећи број узорака на чекању су, према његовим речима, оних који су упућени из ковид амбуланти, који су доброг стања и лече се код куће.
Др. Јоксимовић је потврдио да је последњих дана Институт имао проблема са потрошним материјалом, а као разлог томе је навео велику потражњу у целом свету.
Истиче да је један део потрошног материјала стигао и очекује да се наредних дана тестови брже раде.
- Један део тог потрошног материјала је стигао што би требало да се одрази на то да ћемо наредних дана брже радити одређени број тестова и да ћемо нашим људима у лабораторији омогућити да један део посла раде аутоматизовано па ће бити благо растерећени - рекао је.
Са жаљем је констатовао да нису стигле све количине недостајућег потрошног материјала.
- Ситуација на тржишту је веома комплексна. Највећи број потрошног материјала је иностране производње из Немачке, Јужне Кореје или других земаља и те земље најпре треба да задовоље своје потребе - казао је Јоксимовић.
Упозорио је да је епидемиолошка ситуација озбиљна за све грађане.
- Постоје неки показатељи који уливају неки благи оптимизам за поједине локалне заједнице, али на нивоу државе не бих се усудио да кажем да је ситуација значајно боља. Можемо рећи да последњих десетак дана није горе него је било, да је стабилан тренд високог оболевања - казао је Јоксимовић.
Он додаје да број умрлих у односу на број оболелих у Црној Гори није толико велики и квалитет здравствене заштите у земљи оцењује "врло добрим".
- Леталитет је негде 1,6 процената што се сматра међу бољима генерално на европском нивоу што опет значи да је квалитет здравствене заштите био врло добар. 275 умрлих од почетка епидемије у Црној Гори, ту доминантно јесу особе старије од 60-70 година и оно што се зна је да је старост највећи фактор ризика - рекао је.
У Клиничком центру Црне Горе тренутно се лечи 55 пацијената заражених коронавирусом, саопштено је из KCCG.
- Четрнаест пацијената је животно угрожено од којих су три интубирана и прикључена на инвазивну механичку вентилацију - наводи се у саопштењу.
Јуче такође велики број инфицираних
Лабораторије Института за јавно здравље и других лабораторија у држави које се баве ПЦР дијагностиком су од посљедњег пресека завршиле ПЦР анализу 756 узорака на нови коронавирус међу којима су укупно регистрована 182 новопозитивна случаја инфекције са САРС-ЦоВ-2.
У Подгорици критично
Подсетимо, председник Градског одбора Синдиката просвете Слободан Савовић казао је да је тек након што је Институт за јавно здравље (ИЈЗ) објавио податак да су заражена 92 просветна радника у Црној Гори Министарство просвете почело да прикупља податке о инфицираним учитељима.
- Подаци са којима су изашали у јавност директор Бобан Мугоша и Институт за јавно здравље о броју инфицираних и у самоизолацији колега просветних радника су, мислим, произвољни. До јуче, када су изашли у јавност са податком од 92 колега, нико није прикупљао о томе податке по школама. Имам незванично информацију да се тек од прексиноћ Министарство просвете заинтересовало за инфициране колеге и тражи податке о њима од управа школа - казао је Савовић.