Огромне залихе нафте у мору код Улциња? Црна Гора тражи локацију за прву БУШОТИНУ
Потећи ће црно злато из црногорског дела Јадрана!
У то су уверени у Влади Црне Горе, а оптимизам је додатно унела изјава министарке економије Драгице Секулић која верује да ће се у црногорском подморју пронаћи нафта, јер сва досадашња истраживања то показују.
Управо се ових дана очекује да у барску луку уплове три брода познате норвешке компаније "Шеравотер" који ће отпочети 3Д сеизмичка истраживања нафте и гаса у подморју, саопштено је из Управе за угљоводонике, а "Полар емпрес" ће обавити снимање док ће друга два у овим истраживачким активности давати логистичку подршку.
Пројекат ће трајати 45 дана, а послом који је поверен италијанско-руском конзорцијуму "Ени-Новатек" биће обухваћена површина од 1.200 квадратних километара у близини Улциња. Од укупно 20 бушотина које су до сада постављене чак 16 их је било инсталирано између 1949. и 1966. године.
У Министарству економије је речено да до сада ништа није истражено у толикој мери да би са сигурношћу могли да кажу колике су количине нафте и гаса тамо налазе. Из Управе за угљоводонике поручују да је крајњи циљ истраживања прецизно дефинисање локације истражне бушотине, чије бушење ће почети крајем идуће или почетком 2020. године.
- Иако нам досадашње анализе дају повод за оптимизам, морамо сачекати са конкретним резултатима, које ће нам дати истражне бушотине, да ли постоје комерцијалне резерве угљоводоника - саопштили су из Управе.
Доказано да је Насер Орић УБИЈАО СРБЕ: Стравична мучења описана ДО ДЕТАЉА
И док експерти и други који су укључени у овај капитални пројекат са нестрпљењем ишчекују прве истражне бушотине, екологе, туристичке раднике, као и становнике настањене у приобалном појасу, притиска брига каква ће судбина задесити еко-систем црногорског дела Јадрана, као и да ли ће бушотине "пробудити тло", запослити сеизмологе и смањити прилив туриста.
Директор Еколошког покрета "Озон" Александар Перовић каже да са аспекта животне средине овакви пројекти Црној Гори као еколошкој држави нису потребни.
Трудну Словенку УБИО ПИЈАНИ ВОЗАЧ! Дете рођено царским резом, пет дана касније - нова ТРАГЕДИЈА
- Црна Гора има довољно енергетских потенцијала када су обновљиви извори у питању да би ризиковала било какве евентуалне хаварије или инциденте на њима који би могли да угрозе морски еко-систем. Нама је море један од најважнијих природних ресурса и потенцијала, велика развојна шанса која до сада није била адекватно искоришћена. Од овог посла користи ће имати одређене интеренсе групе, јер ће увећати своје богатство, али то није добро за будућност Црне Горе и њених грађана - истиче Перовић.
У НВО "Грин Хом" још раније су упозоравали да се кроз нацрт закона о сигурности операција са угљоводоницима назире "опасна авантура" у коју се Црна Гора упушта кроз концесије за експлоатацију нафте и гаса.
- Можемо видети да велике несреће подразумевају експлозије, пожаре, губитак контроле над бушотином или испуштање угљоводоника и опасних материја, а које притом могу узроковати губитак више људских живота, озбиљне повреде и слично - поручили су из ове НВО.
Пратите нас и на нашем инстаграму СрбијаДанас.