ДА ЛИ ЋЕ ЗАУВЕК ОСТАТИ НЕРАСВЕТЉЕНА ЕПИЗОДА АКЦИЈЕ "БЉЕСАК"? Ево за шта се терете хрватски генерали у замолници Тужилаштва БиХ
Хрватски поитички врх, несумњиво, нашао се у врло деликатној ситуацији
У случају да хрватски политички врх донесе политичку одлуку да одбаци замолницу добијену из Тужилаштва БиХ, којом се тражи истрага против 14 генрала, остаће "заувек" нерасветљена епизода о неселективном гранатирању Босанске Градишке и Козарске Дубице током војно-полицијске акције Бљесак, пише један хрватски портал, који је имао увид у комплетну документацију прослеђену Хрватској.
Стручњак објашњава: Ово је важно да знате ПРЕ СВАКОГ ПУТОВАЊА! Не крећите на пут НЕСПРЕМНИ!
ПАТРИЈАРШИЈА СЕ ОГЛАСИЛА ПОСЛЕ КРИВОКАПИЋЕВИХ ТВРДЊИ: Ево који Темељни уговор ће ЈЕДИНО потписати СПЦ
КРИВОКАПИЋ УСЛОВЉАВА ДФ! Реаговао на њихову одлуку - ево шта ЗАХТЕВА по сваку цену
Портал констатује да се хрватски поитички врх, несумњиво, нашао у врло деликатној ситуацији када одмерава хоће ли замолницу уопште послати Државном тужилаштву или неће.
- Независно од тога колико је касно стигао материјал, наводи о жртвама се нипошто не могу игнорисати - пише портал.
Позивајући се на замолницу, НЕТ је објавио детаље о злочину који се догодио током акције Бљесак, за које се терете хрватски генерали, а које је евидентирао Центар јавне безбедности Бањалука и затражио њихово процесуирање још 2006. и 2007.
У замолници се цитирају одредбе Женевске конвенције о заштити грађанских лица за време рата из 1949. године и одредбе Допунског протокола из Женевске конвенције од 12. августа 1949. године о заштити жртава међународних оружаних сукоба, на основу који се тражи процесурање 14 хрватских команданата из акције Бљесак.
Потом, пише портал, у замолници следи сажетак у којем су наведени конкретни датуми и имена жртава.
- Дана 01.02. и 06.05. 1995. године у оквиру акције Бљесак учествовали су у гранатирању ширег подручја територије Босанска Градишка којом приликом су убијени: Тадић Марија, рођена 15.09.1940., Перић Љубица, рођена 06.05.1921. године, Ратковић Данијел, рођен 01.11.1977. године, Аћимовић Видосав, рођен 16.07.1943. године, Гојић Немања, рођен 08.12.1984. године, Рачић Николина, рођена 09.04.1978. године, Кутић Младен, рођен 1912. године и Кутић Даринка, рођена 1918. године, те рањени: Тадић Биљана, Десанчић Нада, рођена 15.06.1943. године. Ковачевић Миле, рођен 11.03.1946. године, Гојић Гордана, Поповић Богдан, рођен 26.10.1960. године, Хоскић Сава и Галић Мира.
Наводи се и да су наведени команданти „дана 02.05.1995. године у оквиру акције Бљесак учествовали у неселективном гранатирању цивилних објеката на подручју Козарске Дубице којом приликом је смртно страдао цивил Влаисављевић Лазар, дана 06.05. 1995. године од артиљеријског деловања са подручја РХ страдао цивил Мршић Милош.“
А све то, додаје се, подводи се и под кривично дело „ратни злочин против цивилног становништва“ Кривичног закона БиХ.
НЕТ констатује чињеницу да је у замолници и пратећој документацији стигао материјал којим се настоји доказати да је због гранатирања ХВ-а у време акције Бљесак погинуло 10 цивила, особа под именом и презименом, а судећи по датумима рођења, било је и стараца и једно дете. Такође, ту су подаци и о седам рањених особа.
Према интерпретацији уредништва БиХ портала Истрага, преноси НЕТ, ради се заправо о маневру тужитељке Гордане Тадић, која је изабрана уз подршку ХДЗ-а, којим се Тужилаштва под њеним руководством одриче права за прогон и препушта га хрватском ДОРХ-у, који ће га, ако уопште доспе до њега, такође одбити.
Иначе, замолница садржи имена команданата, односно "пријављених особа": Миљевац Павао, Марековић Маријан, Маркач Младен, Џанко Лука, Аготић Имра, Ромић Ренато, Басарац Иван, Стипетић Петар, Врбанац Винко, Домазет-Лошо Давор, Верказ Жељко, Рудолф Локнер, Гаврић Владо, као и, како се наводи, „извесни Гашљевић, командант топништва при извођењу акције Бљесак.