Да ли је Додик нашао спасоносно решење за опстанак БиХ?
Кад би било расположења да се БиХ доведе у ред, на располагању је мноштво модела о којима може да се разговара, каже професор Стевица Деђански.
Он овако коментарише тврдњу председавајућег Председништва БиХ Милорада Додика да би БиХ можда и функционисала да је третирана као државна заједница два ентитета и три народа, сходно изворном Дејтону.
Професор Деђански, директор невладине организације Центра за развој међународне сарадње, верује да је ово добра, ако не и једина могућа опција помоћу које би Босна постала функционална као држава.
- Ово што је Додик рекао видим као покушај да се ова несређена заједница приведе некој намени. Српски народ није против тога да БиХ функционише, већ против тога да у тој заједници буде угрожен. Сâм предлог није лош, имајући у виду да тренутно нико нема бољи, значи, јасно је да БиХ овако не функционише. С друге стране, говорити о независној Републици Српској значило би рушење Дејтона, а то не треба да потекне од Срба - каже професор Деђански.
Он сматра да би ову идеју могли да прихвате Хрвати јер би и њима користила, али да би сигурно наишла на отпор код бошњачког политичког корпуса. Бошњаци би, верује он, сматрали да би тако изгубили „моћ“, за коју верују да је поседују сада у БиХ. Истовремено, ни међународна заједница у први мах не би била одушевљена. Међутим, све је, каже, могуће.
"БиХ би функционисала да је третирана као државна заједница": Додик одржао лекцију Бошњацима!
"БиХ је доспела у глиб из ког се НЕЋЕ ИЗВУЋИ" Додик о Западном ЕКСПЕРИМЕНТУ у Босни и нападима на Устав
Столтенберг стигао у посету Македонији: Шта генерални секретар НАТО доноси суседима?
- Ми сада долазимо у време када се решавају разна питања на Балкану и не треба да будемо неактивни, то јест, да се решавају сва питања, а да нам остане нерешено једно од кључних — питање српског народа. Ако се буде решавало албанско питање на Балкану, мораћемо да водимо бригу и о Републици Српској - каже он.
Професор Деђански објашњава да постоје разни модели државних заједница у свету и да би кад би било расположења да се БиХ довде у ред, на располагању стајало мноштво модела о којима би могло да се разговара.
- Поента је да овако не функционише, али можемо да видимо какви модели постоје у другим државама, где имају заједничку одбрану и спољну политику, а порески и финансијски систем је другачији. Значи, може да се нађе функционалан модел - тврди саговорник.
ЕВРОПСКА УНИЈА САОПШТИЛА УСЛОВЕ: Ових 14 кључних приоритета БиХ треба да испуни за чланство!
БАКИР НАГОВАРАО ДОДИКА ДА УЂЕ У НАТО: Милорад не прихвата уцене! Нема договора о формирању власти у БиХ!
"Хитно формирати власт на нивоу БиХ": Додик додик оценио да је тренутна ситуација на штету СВИХ
Подсећања ради, Србија и Црна Гора су после референдума из савеза „прешле“ у државну заједницу, али су имале сарадњу у одређеним политичким подручјима, на пример, у одбрани. Свака целина је имала своју економску политику и валуту. Заједница Србије и Црне Горе није имала јединствени главни град, иако се већина установа налазила у Београду, неке су биле премештене у Подгорицу.