Да ли ово НАРОД жели? Македонија започела претприступне преговоре с НАТО
Званични позив стигао 12. јула
Македонија је покренула претприступне преговоре са НАТО-ом, након што је званично примила позив за преговоре о чланству на самиту Алијансе у Бриселу 12. јула.
Делегација НАТО-а на челу са директором за европска и глобална питања Џејмсом Мекејом посетила је Македонију како би разговарали о политичким, безбедносним, одбрамбеним, финансијским и законским питањима у вези са преговорима о чланству са институцијама које су у тај процес укључене, преноси МИА.
Прочитајте и:
- Недопустиво! Линта осудио гнусни натпис упућен Србима: Срамна порука усташких следбеника код Обровца
- НЕВИЂЕНА БЛАМАЖА новинара са ХРТ-а! Курдски град у Ираку илустровали фотографијом Сарајева (ФОТО)
- Секли главе Србима и носили Орићу: Цео свет жали Хатиџу, Мајку Сребренице, а ево шта су Мехмедовићи у рату чинили
На данашњој конференцији за новинаре са националним координатором НАТО-а за Македонију Стевом Пендаровским, Мекеј је рекао да очекује да ће Македонија постати 30. чланица НАТО-а за отприлике 18 месеци, након завршетка међународних процедура у тој држави и након ратификације од стране свих земаља чланица Алијансе.
Преговори са македонским представницима односиће се на низ актуелних реформи, као и на оне које ће бити решаване у оквиру процеса придруживања Алијанси, наводи агенција.
- Ваша држава је укључена у план Акције о чланству и партнерству са НАТО-ом годинама и добро је припремљена за овај посао - казао је Мекеј.
Пендаровски је казао да посета делегације НАТО-а која је била састављена одмах након самита у Бриселу, покреће претприступне преговоре. Према његовим речима, делегација неће разговарати о политичким питањима, конкретно о споразуму са Грчком око имена Македоније, али да ће бити говора о аспектима уобичајеним за претприступне преговоре попут војнотехничких тема и законских и финансијских импликација будућег чланства у Алијанси.
- Они намеравају да испуне своје обавезе, али морамо и ми да одрадимо наш део посла - додао је Пендаровски.
Према његовим речима, делегација неће разговарати о политичким питањима, конкретно о споразуму са Грчком око имена Македоније, али да ће бити говора о аспектима уобичајеним за претприступне преговоре попут војнотехничких тема и законских и финансијских импликација будућег чланства у Алијанси.
- Главни политички задатак владе, споразум око имена, остаје предуслов за наше пуноправно чланство - истакао је Пендаровски.