Дешавање великих размера: НАТО није случајно изабрао простор БиХ за вежбе (ФОТО)
Афирмишу свој основни концепт
У Босни и Херцеговини у току је НАТО-вежба управљања последицама елементарних непогода.
Аналитичари сматрају да би та вежба требало да потврди да је БиХ способна и за координирање сложених операција.
ДОДИК: Босна је расадник исламских фундаменталиста који се боре за Исламску државу
Македонија следећа улази у НАТО
“Босна и Херцеговина 2017“, назив је вежбе у којој учествује 1.200 људи из 34 партнерске државе. Заједнички је изводе Министарство безбедности БиХ и Евроатлански центар за координацију активности у случају катастрофа (Еуро-Атлантиц Дисастер Респонсе Цоординатион Центре EADRCC). Тај Центар је главни механизам НАТО за пружање помоћи цивилима за време елементарних непогода. Поред партнерских земаља, у вежби која се изводи на подручју Тузланског кантона учествују домаће и стране међународне организације.
Вежба се организује у време интензивних политичких расправа о укључењу БиХ у евроатлантске безбедносне системе. У БиХ су подељена мишљења о томе да ли би требало приступити НАТО. У Републици Српској верују да би БиХ требало да следи пример Србије и да остане војно неутрална, док у другом босанскохерцеговачком ентитету, Федерацији БиХ, сматрају да је улазак у НАТО неопходан због мира, стабилности и економског просперитета читаве државе.
Способност за координацију
Војни аналитичар Неџад Ахатовић сматра да НАТО није случајно одабрао БиХ за одржавање ове сложене вежбе.
- Упркос појавама негирања функционалности БиХ, НАТО је годишњу проверу својих капацитета за природне и вештачке катастрофе организовао управо у овој земљи. Веома је важно то што НАТО управо у БиХ организује вежбу оваквих размера. Требало би знати да у оквиру вежбе учествују државна министарства одбране и безбедности заједно са ентитетским институцијама из полицијског сектора и сектора цивилне заштите. То је снажна порука свима да БиХ, и поред сложености политичког система, има потенцијал за координирање сложених активности из области безбедности и решавање врло озбиљних кризних ситуација које се симулирају у оквиру ове вежбе - каже Ахатовић.
Војнополитички аналитичар Ђуро Козар верује да вежба НАТО на подручју Тузланског кантона има велики значај за БиХ и афирмацију државе на безбедносном плану.
- Свака вежба тог војног савеза, са оружјем или без њега, појачава делотворност НАТО и земаља-партнера у заштити безбедности, мира и напретка становништва и територија. И овом цивилном вежбом у Тузли, НАТО афирмише свој основни концепт, а то је колективна одбрана, у којој све земље солидарно бране било коју чланицу у случају напада или јој помажу у случају елементарних непогода и катастрофа - каже Козар.
Коментаришући разлике унутар БиХ у погледу приступања НАТО, Козар тврди да та земља није у позицији да, попут бивше Југославије, профитира балансирањем између Истока и Запада.
- Тешко је правити паралелу између бивше СФРЈ која је била несврстана и БиХ у којој је један део државе за улазак у НАТО, а други за такозвану војну неутралност уз нескривене симпатије према Русији. Мислим да ће БиХ и даље остати у НАТО-вом пројекту ’Партнерство за мир’, и да ће учествовати у мисијама мира у оквиру тог војног савеза и Уједињених нација. БиХ може да искористи партнерство са НАТО како би, као што је то случај с вежбом која се управо одржава у Тузли, унапредила функционалност сопствених институција и служби, те стекла додатна искуства у решавању криза проузрокованих елементарним непогодама - указује Козар.
Бити отпорнији?
Извор сматра да би за БиХ ипак било боље да постане пуноправна чланица НАТО.
- Земља би била политички стабилнија, а они који желе да је дезинтегришу више не би имали никаквих изгледа. Економски би била привлачнија за инвеститоре који улажу капитал у стабилне и сигурне земље. Као чланица НАТО, БиХ би била отпорнија и на терористичке претње, а могла би да рачуна на бржу и ефикаснију подршку и у случају природних катастрофа. Предности су бројне, али одлуке у овој земљи доносе и они који због сопствених интереса пропагирају демилитаризацију и неутралност - закључује Козар.
Министар безбедности БиХ Драган Мектић каже да “људе повезују лепи догађаји, али и несреће“, напомињући да су поплаве 2014. године проузроковале људске патње и велику штету, али и да су приближиле људе. Он је подсетио на подршку која је Босни и Херцеговини тада стигла из 22 европске државе, додајући да је вежба “Босна и Херцеговина 2017“ прилика да се покаже колико су институције у тој земљи организоване, те како раде и чиме располажу међународни тимови из партнерских земаља.