ДОДИК ПРИНЦИПИЈЕЛАН У ИНТЕРВЈУУ ЗА ХРТ: Референдум је наше право, ко неће, не мора да гласа
Председник Републике Српске Милорад Додик дао је синоћ интервју за Хрватску радио телевизију (ХРТ).
Председник Републике Српске Милорад Додик оценио је синоћ у интервјуу за Хрватску радио телевизију (ХРТ) да сматра да референдумом о 9. јануару као Дану републике у РС никога не вређа нити изазива.
Коментаришући одлуку Уставног суда БиХ који је одбио апелацију Народне скупштине Републике Српске за преиспитивање одлуке овог суда којом је Дан Српске проглашен неуставим, Додик је рекао да - у одлуци суда пише да о њему (Дану републике) нисмо никога питали кад смо уводили 9. јануар - па ево прилике да их питамо. Бошњаци могу да не изађу на референдум, или да изађу и гласају против - и то је став.
ЕУ УПОЗОРАВА БИХ: Питање Дана РС решити кроз дијалог и институције
Додик је потврдио да је влада РС већ усвојила први предлог измена да се обвезност обележавања тог празника не односи на оне које то вређа и који не могу с њим да се идентификују.
На питање да ли је спреман за ревизију Дејтонског споразума и да ли би око тога могао да се договори са Хрватима и Бошњацима, Додик је казао да је "Дејтонски споразум драматично промењен и остало је да се реши неколико статусних питања - због чега се Хрвати и буне".
ОЧЕКИВАНО! Уставни суд БиХ одбио захтев о Дану РС, 9. јануар проглашен неуставним
- Од артикулације циљева Хрвата зависиће и наш однос. Нисам против да Хрвати имају своју политичко-територијалну јединицу у БИХ, али она не може да задире у територију РС. Ми нисмо за то да изађемо из БиХ уколико се она врати на Дејтонске принципе. Зависно од тога колико то буде доносило добро или лоше РС, донећемо рационалну одлуку - нагласио је Додик.
ДОДИК НАКОН ОДЛУКЕ УСТАВНОГ СУДА БиХ: Нема одлагања референдума!
ХРТ подсећа да је Уставни суд БиХ, поред одбијања захтева Републике Српске о преиспитивању неуставности 9. јануара као Дана РС, донео и Одлуку о привременој обустави Одлуке о расписивању ентитетског референдума о Дану републике у РС који је заказан за 25. септембар.
ХРТ наводи да одлуке Уставног суда БиХ, иако коначне, често нису обавезујуће и додаје да је у последњих десет година донето 88 решења о неизвршењу одлука и затражена помоћ Тужилаштва БиХ.