КО ЈЕ "ИЗДАО" ЂУКАНОВИЋА? Након избора у Црној Гори Милови људи масовно беже у САДАШЊУ ВЛАСТ
Последње постизборно прелетање одборника Демократске партије социјалиста (ДПС) из Бара Милоша Фуштића у редове Демократске Црне Горе отворило је питање.
Шта ови процеси доносе друштву и да ли су оваквим и сличним преласцима изневерена очекивања бирача?
ПАНИКА У ЂУКАНОВИЋЕВОМ РЕЖИМУ: Један од главних Милових људи саслушан у Специјалном државном тужилаштву
ПРЕОКРЕТ У ЦРНОЈ ГОРИ Кривокапић није позвао Албанску листу на преговоре о формирању НОВЕ ВЛАДЕ
МИЛОВ ДПС ПОНОВО УДАРА НА СРБЕ: Црна Гора неће бити српска држава, Кривокапић дискриминише грађане
Некадашњи посланик Срђан Перић, који данас представља Организацију КОД, оцењује напуштање ДПС, након тродеценијске владавине као очекивано, али и потенцијални проблем, ако је повезано са очекивањима о намештењима у будућој власти.
Разлоге за постизборни прелазак из ДПС у Демократе, барски одборник, Милош Фуштић, сажео је у реченици која јасно указује на дискриминацију грађана под влашћу његове већ бивше странке.
"Говорио сам јавно о заштићеним појединцима који могу да раде шта хоће, подижу вишеспратнице, дугују огромне порезе, врше злоупотребе под окриљем власти, док обичан грађанин плаћа све то", рекао је Фуштић.
Данас тако, а пре четири године овако, пишу Вијести.
Фуштић се, у мају 2016, на једној фотографији појавио са поруком која је асоцирала на инцидент у парламенту, када су посланици Демократског фронта (ДФ) скандирали тадашњем премијеру Милу Ђукановићу да је лопов, он им одговорио да су кретени и мајмуни, а потпредседник Скупштине Бранко Радуловић узвратио - "Боље мајмун него лопов".
Фуштић је тада рекао да је фотографија настала у опуштеној атмосфери, те да нема никакву политичку позадину, а данас каже како неће бити функционер Демократа, те да му не треба никакво ухлебљење.
Ово ипак није усамљен пример политичког пребега, уочи и након протеклих избора.
Пре неколико дана више чланова подгоричког СДП-а прешло је у ГП УРА, док је некадашњи функционер ДПС и бивши председник Општине Пљевља Мирко Ђачић у сусрет изборима приступио Социјалдемократској партији (СДП).
Срђан Перић из Организације КОД каже да нема ништа спорно у томе када неко напушта погрешну политику, те да се то очекује у партији која је владала 30 година.
"Ако тај процес није скопчан са очекивањима о намештењима и даље партитократској пракси, он сам по себи није споран, и процес преиспитивања на личном нивоу је и пожељан. Али, ако имате очекивања, у смислу намештења, тада долазите до партитократске праксе", рекао је Перић.
Перић поручује да на став дела бирача да су им, примањем дојучерашњег ДПС кадра у победничке редове, изневерена очекивања и пробуђене сумње да ли они могу бити поуздан партнер у променама, требало би да одговори нова власт својим дјелима.
"Много ће бити важно какав ће сигнал у наредним корацима послати нова власт, да ли ће дати за право тим сумњама. Није реално очекивати од нове валсти да епохалне ствари на пољу економије направи за годину или две, али може макар да драстично смањи партитократску праксу", рекао је Перић.
Осим прелазака, уочи и након избора, најјачу партију ДПС, неки су кадрови напустили.
Крајем септембра, одборник ДПС у Колашину, Момчило Вукчевић напустио је ту странку и одборнички мандат обављаће самостално, а нослилац листе у Андријевици и досадашњи председник Општине Срђан Машовић поручио је да се повлачи из политике.
Одборник ДПС у Беранама Радош Раичевић у јуну је напустио ту странку и вратио јој мандат.