ДРУГИ ДАН ПРОТЕСТА: 250.000 људи на улицама румунских градова, без инцидената
Масовни протести одржани су и у четвртак у Букурешту и двадесетак градова у Румунији где се, други дан заредом, окупило на хиљаде грађана који траже оставку владе због доношења уредбе којом се декриминализују неки случајеви корупције
Ројтерс наводи да је око 250.000 људи изашло на улице румунских градова, што је отрпилике исти број демонстраната као и у среду. Према проценама полилције, око 80.000 особа окупило се исред седишта владе, на главном тргу у Букурешту.
ЧАУШЕСКОВ ДУХ ТРЕСЕ РУМУНИЈУ? Овако је изгледала РЕВОЛУЦИЈА 1989. године! (ФОТО/ВИДЕО)
Corruption протест day 3 #Romania pic.twitter.com/6vxtOUjG2h— Ромâн Мâндру (@MandruRoman) February 2, 2017
Демонстранти су се разишли, а протести су протекли мирно. Они, међутим, најављују да ће на улицама бити и наредних дана и да не одустају.
Румунски премијер Сорин Гриндеану је јуче рекао да влада неће повући спорну уредбу, док је председник Клаус Јоханис најавио да ће уредбу изнети пред Уставни суд. Овај суд је последња институција која би могла да заустави закон владајућих социјалдемократа, чији лидер Ливију Драгнеа је међу осуђенима за корупцију.
Протест агаинст corruption ин #Romania pic.twitter.com/9BPJXe8WTe— Ромâн Мâндру (@MandruRoman) February 1, 2017
Министар правде Флорин Јордаке, који је донео спорну уредбу о корупцији, привремено је предао дужност свом заменику до 7. фебруара, пренео је Ројтерс позивајући се на румунску новинску агенцију. САД, Немачка, Канада, Финска, Холандија и Француска су у саопштењу навеле да је румунска влада подрила "напредак у области владавине права и борбе против корупције у последњих 10 година".
Probably the ларгест протест ин #Romania афтер 1989. Бацк then фор #Democracy, now фор the #RuleOfLaw pic.twitter.com/rWFGasQBNf— Себастиан Хулубан (@HulubanS) February 1, 2017
Потпредседник Европске комисије Франс Тимерманс позвао је румунску владу да "хитно преиспита" уредбу упозоривши да би евентуално њено усвајање могло да утиче на средства ЕУ која Румунија добија, преноси АП.
Уредба владе, донета пре два дана, која подразумева и нацрт закона за помиловање осуђених особа, критикована је као највеће одступање од антикорупцијских реформи, од 2007. године, када је Румунија постала чланица ЕУ. Уредбом ће омогућити декриминализацију прекршаја у вези са злоупотребом власти, у којима износи не прелазе 200.000 леја (48.000 долара).