ЂУКАНОВИЋ ОДЛАЖЕ КРАЈ СВОЈЕ ВЛАСТИ: Може у недоглед да одбија да потпише Закон о слободи вероисповести, али очекују га озбиљне последице!
Политичка вест нове 2021. године је да је Ђукановић одбио да потпише неколико усвојених закона у скупштини да их је вратио парламенту на поновно изгласавање.
Ако скупштина Црне Горе понова изгласа неколико већ усвојених закона међу којима и Измене закона о слободи вероисповести, председник Мило Ђукановић може опет да их не потпише, али питање је да ли ће имати аргумената за то и како ће лидер ДПС-а да оправда тај потез пред међународном заједницом, оцењују аналитичари
АНДРИЈА МАНДИЋ О НОВОМ ПОТЕЗУ ЂУКАНОВИЋА: Милу је важнија функција него закон, на крају ће га потписати!
ГОРИ ЦРНА ГОРА! Министарка здравља: "Председниче, до промена ће ускоро неминовно доћи!"
МИЛО ТУДА НЕЋЕ ПРОЋИ: Алекса Бечић одржао лекцију Ђукановићу!
Председник Црне Горе се приликом те одлуке позвао на члан 94 став 1 Устава уз образложење да је био споран кворум у скупштини приликом усвајања тих закона.
Одмах су реаговали и премијер Здравко Кривокапић и председник скупштине Алекса Бечић који су поручили да ће закони бити изгласани поново без расправе.
Након свега, поставља се, најпре, питање када ће и како “спорни” закони бити опет усвојени у парлементу и да ли ће их Ђукановић коначно потписати? Иначе, према прописима, закон ступа на снагу тек кад га потпише председник.
Влада мора да буде стрпљива
Социолог политике Срђан Вукадиновић истиче да Устав Црне Горе не ограничава председника да више пута не потпише законе усвојене у скупштини.
- Ђукановић овим потезом жели да изврши додатни притисак на скупштину поготово на два посланика коалиције УРА који нису баш задовољни Изменама Закона о слободи вероисповести. Зато влада сада треба да буде мудра и да покаже стрпљење веће него икада како би избацила све аргументе из руку Ђукановића – наглашава Вукадиновић.
Како каже, Влада не треба много да жури са новим изгласавањем закона које је Ђукановић одбио.
- Пошто су Измене Закона о слободи вероисповести у жижи јер је због тог закона практично ДПС и изгубио изборе требало би приликом новог изгласавања измена закона консултовати и верске заједнице у Црној Гори, али и Венецијанску комисију иако то није обавезно. Тако ће влада избацити из руку Ђукановићу све аргументе да поново одбије да потпише тај закон – апострофира Вукадиновић.
Он сматра да уколико би Ђукановић и у том случају одбио да потпише измене закона уследиле би реакције из Европске уније, али амбасадора пошто не би могао да објасни разлоге таквог потеза.
- Зато је битно да то ново гласање у потпуности испоштује све правне процедуре, да се верификују мандати сваког 41 посланика владајуће већине. Влада не треба да жури јер свака журба одаје утисак реваншизма, а то владајућој коалицији није потребно у овој кризној ситуацији где све мреже у полицији и војсци и даље држи бивши режим – оцењује он.
Потпис закона раван помирењу са поразом
- Ђукановић и ДПС користе све законске опције да се не усвоји закон који је практично довео до пада његове тродеценијеске власти. То је закон у који је ДПС много тога уложио и много тога је очекивао од њега. ДПС је очекивао да ће са тим законом дефинитивно сломити сваку врсту отпора према власти иако му се добар део грађана противио – наглашава Чоловић.
Како каже, ако би Ђукановић ''из прве'' потписао измене таквог закоба то би било равно помирењу са изборним поразом.
- Лидер ДПС-а жели да доведе владу у ситуацију да се бори и поново преиспитује себе поготово што има посланика коалиције УРА који нису задовољни овим изменама. Ђукановић се нада да би ново гласање могло да доведе до лома владајуће коалиције која има танку већину у скупштини – подвлачи Чоловић.
Ново гласање отвориће нова питања у парламенту, сматра наш саговорник.
- Видећемо да ли ће у скупштини моћи да буду присутни сви посланици владајуће већине. Да ли ће неко од посланика бити у карантину због ковида - 19. Неће бити ни влади угодно. Показало се већ на првом кораку да неће бити кохабитације између председника и владе – апострофира Ћоловић.
Програмски директор ЦЕСИД-а верује да ће Ђукановић на крају, ипак, морати да потпише поново изгласане Измене Закона о слободи вероисповести јер неће желети да у очима западне јавности изгуби имиџ „демократски зрелог политичара“ како настоји да се представи.
Шта су Ђукановићеве притужбе?
Председник Црне Горе Мило Ђукановић вратио је на поновно одлучивање законе које је донела Скупштина Црне Горе на седници 29. децембра 2020. године, а међу њима и Закон о слободи вероисповести или уверења и правном положају верских заједница.
Ђукановић се приликом доношења одлуке позвао се на члан 94 став 1 Устава.
Наводећи разлоге за одлуку, он је практично навео да је спорно питање кворума.
- Отворено је питање да ли је приликом почетка предметне седнице и усвајања њеног дневног реда постојао кворум, а самим тим и питање демократског легитимитета, као и усаглашености усвојених закона са Уставом Црне Горе и важећим правним прописима - навео је Ђукановић.
Истовремено он је устврдио и да је "отворено правно питање" констатовања престанка мандата посланику Филипу Аџићу и потврђивања мандата Суаде Зороњић из УРА.
Уколико би Уставни суд оценио да на седници Скупштине Црне Горе од 29. децембра није било кворума, те с тим у вези оборио све законе и одлуке донесене на том заседању, онда би морао да стави ван снаге и 60 других закона које је прогласио Мило Ђукановић, укључујући и Закон о ребалансу буџета и низ других веома важних.