ЕПИДЕМИОЛОШКА СИТУАЦИЈА У СРПСКОЈ НИКАД ГОРА: Свака друга особа позитивна на корону
Из болница упозоравају да ће, ако не будемо поштовали препоручене мере заштите, број новозаражених и даље расти.
У седмици која је иза нас Српска се суочила с најгором епидемиолошком ситуацијом до сада како по броју новозаражених, тако и по броју хоспитализованих, животно угрожених и преминулих.
Шта играмо за викенд? Бундес, Премијер лига и Серија А у фокусу - ово су наши предлози
КОРОНА БУМ У СУСЕДСТВУ: У Црној Гори 546 нових случајева коронавируса, више од пола из Подгорице!
МЕДОЈЕВИЋ РАЗОТКРИО НАЈВЕЋУ ПРЕВАРУ У ЦРНОЈ ГОРИ! Кривокапићеву Владу ће подржати и МИЛОВ РЕЖИМ?
Већ данима је, од укупног броја тестираних, на корона вирус у просеку позитиван сваки други, болнички капацитети већ су попуњени до горње границе издржљивости, а број преминулих надмашио је и оне најцрње слутње.
Из болница упозоравају да ће, ако не будемо поштовали препоручене мере заштите, број новозаражених и даље расти. Међу њима ће бити повећан број пацијената с тешким формама болести, што ће за последицу имати и већи број смртних исхода.
Илустрације ради, од 30. октобра, па до јуче, у РС је тестирано укупно 8.475 лабораторијских узорака, а корона вирус потврђен је код 4.163 особе. То значи да је зараза регистрована код готово сваког другог тестираног, односно, код чак 49,1 одсто оних којима је урађен ПЦР тест.
У овом периоду, односно за само седам дана, ковид 19 је у РС однео 87 живота, а најгори дан имали смо прекјуче, када су од последица болести преминула чак 23 пацијента.
Само у овој седмици, број пацијената који су морали на болничко лечење скочио је за 331, а јуче смо у болницама имали чак 992 хоспитализоване особе.
Поређења ради, у истој седмици прошлог месеца, од 29. септембра до 5. октобра, тестирано је 3.589 узорка, а корона је потврђена код 446 људи, што је 12,4 одсто од укупног броја тестираних. У овом периоду, на САРС-ЦоВ-2 позитиван је био сваки осми тестирани. У овој седмици, ковид је у Српској однео 12 живота.
Такође, 5. октобра на респиратору у болницама било је 18, а јуче 59 пацијената. Када се упореде ова два датума, број хоспитализованих који је завршио на кисеоничкој маски у УКЦ РС скочио је са 14 на 135, а број животно угрожених пацијената са 15 на чак 44.
До погоршања епидемиолошке ситуације у РС дошло је 7. октобра, од када, и то свакога дана, бележимо троцифрене бројке новозаражених, те драстично повећање броја људи с тешком клиничком сликом и оних који се, нажалост, нису изборили с ковидом.
Колико је ситуација алармантна сведочи и апел дежурног особља Ковид одељења Универзитетског клиничког центра РС, који преклињу и моле становништво Српске да примени максималне мере заштите од новог корона вируса.
- Здравствено особље свих ковид одељења на измаку је снаге и овакав темпо прегледа и пријема пацијената неће се моћи дуго издржати. Због тога апелујемо на становништво РС да одмах приступе највишем степену заштите од корона вируса, која подразумева прописану дистанцу, ношење заштитиних маски, дезинфекцију простора и хигијена руку, како би се ширење вируса зауставило - поручују медицинари.
Болнички капацитети
Ненад Стевандић, лекар у УКЦ РС и шеф Тима за праћење препорука и мера Републичког штаба за ванредне ситуације, наглашава да већи број заражених значи и већи број преминулих.
- УКЦ РС је близу горње границе попуњености болничких капацитета, а посебно расте број пацијената којима је потребна кисеоничка подршка. У РС би, већ до краја ове недеље, могло да буде 1.000 попуњених кревета. Улазимо у још тежу фазу и сви морамо да будемо максимално одговорни - поручује Стевандић.
Смртност
Пеђа Ковачевић, начелник Клинике интензивне медицине за нехируршке гране УКЦ РС, објашњава да ће, ако је проценат оних који ће добити тешку клиничку слику четири одсто, овај проценат расти, уколико буде већи број оних који су позитивни.
- Ако је смртност један до три одсто, онда ће и број умрлих бити много већи како расте број новооткривених случајева заразе. Практично, с повећањем броја позитивних људи у популацији имаћемо много већи број пацијената са средње тешком и тешком клиничком сликом. Наравно, биће већи број и оних који ће умрети - наглашава Ковачевић.
Мерама до успоравања заразе
Бранислав Зељковић, директор Института за јавно здравство РС, каже да су различити разлози скока процента новозаражених, који је у појединим општинама и градовима већи од 50 одсто тестираних.
– С локалним заједницама и њиховим кризним штабовима треба радити на специфичним мерама, како би се успорило ширење вируса и адекватно збринули оболели. Вирус је присутан међу свима нама – поручује Зељковић.