ГЕНИЈЕ СА БАЛКАНА! Небојша је решио математичку непознаницу стару скоро пола века (ФОТО/ВИДЕО)
Небојша Ђурић, виши асистент математике на Архитектонско-грађевинско-геодетском факултету у Бањалуци, решио је математички проблем стар више од 40 година, који су годинама покушавали да реше много познатији математичари широм света.
- Након што сам радио на проблему више од две године, сазнање да је потврђена моја теорија ми је донело толико среће и адреналина да нисам могао да спавам два дана - прича овај 31-годишњи млади математичар који је родом из места Блатница, код Теслића.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/10/24/profimedia-0564705578.jpg?itok=_an4v5ic)
ДЕМОГРАФСКИ БУМ У СЛОВЕНИЈИ: Први пут прешли 2,1 МИЛИОНА становника!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/10/23/profimedia-0562979571.jpg?itok=FJA6p-bD)
РЕПУБЛИКА СРПСКА УШЛА У ЦРНИ ВИКЕНД: Данас 842 новозаражене особе корона вирусом
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/10/07/amfilohije.jpg?itok=--7CNgrt)
"ИЛИ ЖИВ ИЛИ МРТАВ" - АМФИЛОХИЈЕ НАПИСАО ОПРОШТАЈНО ПИСМО! Народу пред смрт оставио важну ОПОМЕНУ
Прича да упркос пуно обавеза које има и на факултету, али и приватно, пандемија коронавируса му је омогућила да се потпуно посвети овом проблему.
- Свој задатак сам пре неколико месеци послао Вјачеславу Јурку, руском математичару који има најбоље референце из математике на свету, и он је рекао да се не може реши овај проблем. Тек тада сам добио додатну мотивацију да наставим с радом и ово успешно завршим - каже Ђурић.
Најбољи математичари света су покушали дати одговор на отворено питање:
Да ли постоји јединствено решење инверзног проблема Штурм-Лиувиловог типа са кашњењем на интервалу од π/3 до 2π/5 у општем случају?
Многи од њих су своја научна истраживања базирали на претпоставци да јединствено решење постоји, док је Ђурић контрапримером дао негативан одговор.
- Ова теорија ми је иначе у докторској дисертацији, али нисам могао да очекујем да ћу успети да решим овај комплексни проблем. Трећа сам година докторских студија и надам се да сам потврђивањем ове теорије при крају - истиче Ђурић.
Инверзни проблеми диференцијалних оператора имају значајну примену у астрофизици, аеродинамици и биофизици.
- Ово ми је тек други рад на ЦСИ листи из ове области. Тренутно још немам довољно искуства да напишем рад светског нивоа и због тога сам ово послао Сергеју Бутерину, који је велико име у светској математици, који ме подржао, али све сам урадио сам - појашњава Ђурић.
Према његовим речима, овај резултат је веома важан, не само за њега лично и Универзитет у Бањалуци, већ и за будуће генерације математичара који стасавају у Републици Српској.
- Надамо се да ћемо оформити један јако добар тим математичара у РС који ће да игра на светском нивоу, јер се овим отворило пуно простора за решавање проблема и постизање нових резултата - навео је Ђурић.
Истиче да је љубав према математици добио највише захваљујући томе што од малих ногу игра шах, у коме је освајао многобројне награде, јер су шах и математика повезани.
- Док је трајала процедура у вези с прихватањем овог мог рада, наставио сам да радим на следећем проблему, који ће, надам се, такође бити врхунски резултат у области математике на светском нивоу. Сматрам да је ово тек почетак моје научне каријере коју сам одувек прижељкивао - каже Ђурић.
Захвалио је првенствено Горану Трбићу, декану ПМФ-а, који га је ослободио плаћања докторских студија, који су веома скупи, како би могао да настави своју љубав према математици.
- Ово је само подстрек за даљи рад. Мора се признати да Министарство за научнотехнолошки развој, високо образовање и информационо друштво РС и Универзитет у Бањалуци показују искрену жељу да помогну науци кроз награђивање научних радова. У четвртак сам добио награду УНИБЛ за рад који сам објавио прошле године на СЦИ ("Сциенце Цитатион Index") листи - истакао је Ђурић