ГОДИШЊИЦА РАЗОРНОГ ЗЕМЉОТРЕСА У ПЕТРИЊИ! Ово је дан када је регион ПЛАКАО - сви памте крик мајке
Први петрињски потрес од 28. децембра био је магнитуде 5 степени према Рихтеру, али већ идућег дана, Банију погађа још јачи потрес који је однео осам људских живота
Док су грађани претурали по рушевинама након земљотреса од претходног дана, Петрињу је на данашњи дан прошле године, у 12.19 сати погодио још разорнији потрес јачине 6,2 степена, који је однео људске животе и тешко оштетио целу Сисачко-мославачку, али и околне жупаније.
РАТ КАО ОПЦИЈА НИЈЕ ПРЕДВИЂЕН: Додик руши све наде Сарајева - "БиХ је малигно оболела!"
СТРАВИЧАН СУДАР "АУДИЈА" И АУТОБУСА: Возач хитно пребачен у Универзитетски клинички центар
ПРЕМИНУО ЈЕДАН ОД ОСНИВАЧА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ: У његовом родном месту проглашен Дан жалости!
Први петрињски потрес од 28. децембра био је магнитуде 5 степени према Рихтеру, но већ идућег дана, Банију погађа још јачи потрес који је однео осам људских живота.
У Мајским Пољанама код Глине погинуло је петоро људи, у Петрињи је смртно страдала 13-годишњакиња Лаура Цвијић, најмлађа жртва потреса на Банији. Међу жртвама је жена која је у марту 2021. подлегла повредама задобијеним у потресу.
У потресу је повређено 28 особа. Још двоје грађана погинуло је у рашчишћавању рушевина од потреса, показују подаци Цивилне заштите.
У земљотресу је оштећен велики број приватних кућа, зграда, помоћних и верских објеката, за које је процењено да су небезбедни за даљи боравак и коришћење. Особе које су остале без својих домова су привремено смештене по контејнерима за становање, шаторима Црвеног крста Хрватске...
Пре тачно годину дана свет су обишле драматичне слике из Петриње - срушене куће, људи заробљени у рушевинама, потрага за несталима. Уследиле су акције спасавања људи из аутомобила на које су се обрушили објекти.
Ватрогасци су успели да спасу оца и сина из затрпаног возила, а сви се сећамо потресног снимка у којем их извлаче из гомиле рушевина. Призор у којем отац држи сина у наручју никога није оставио равнодушним.
Док су спасиоци и грађани трагали за несталима, градом је одјекнуо болни крик мајке.Њена 13-годишња девојчица Лаура Цвијић погинула је у потресу. Како су тада преносили медији, девојчицу је затрпао шут, а један човек је више од пола сата покушавао да је оживи.
Упозорење: Узнемирујући снимак!
Европски медитерански сеизмолошки центар (ЕМСЦ) проценио је да је потрес у Петрињи магнитуде 6,2 према Рихтеру осетило око 7,2 милиона људи.
Програм опасности од потреса америчког Геолошког завода (УСГС) проценио је да се потрес у Хрватској осетио у Босни и Херцеговини, Чешкој, Немачкој, Мађарској, Италији, Црној Гори, Румунији, Словачкој, Словенији, Србији и Аустрији.
Годину дана након потреса, подручје Баније се и даље тресе, готово да нема седмице у којој се не забележи бар један потрес средњег и слабијег интензитета.
Земљотрес на Банији је проузроковао велику материјалну штету у чак три жупаније - Сисачко-мославачкој, Крапинско-загорској и Загребачкој, коју је Светска банка проценила на 5,5 милијарди евра, а Хрватска је од Европске уније добила 319 милиона евра из Фонда солидарности за обнову.
Упркос томе многи објекти годину дана након потреса, чекају на обнову.
Штета је пријављена на око 40.000 објеката, од којих је 5.000 означено као привремено неупотребљиво.