"Хладан, наоружан, врло опасан и спреман на све": Ко је припадник Земунског клана ухапшен у Хрватској?
Припадник “Земунског клана” Јосип Голомејић (53), који је ухапшен у понедељак у Задру, представља битну карику у трговини кокаином, односно споном која повезује српске и хрватске криминалце, сматра хрватска полиција.
Како пише "Вечерњи лист", Голомејић, ког неки зову и Шиптар, држављанин је Србије и Хрватске, ухапшен је у понедељак са кокаином и оружјем у Задру, након што је око 9.40 сати ујутру, полиција зауставила “ауди” задарских ознака којим је он управљао.
Наиме, очито је да је Голомејић већ дуже време био на радару полиције, пише хрватски “Вечерњи лист”. Након што су га легитимисали, установили су да у возилу има већу количину новца. Тачније, у том тренутку код Голомејића је пронађено око 2.200 куна и 6.195 евра. Сумњајући да новац потиче од криминалних радњи, затражен је налог за претрес његовог стана у Привлаци код Задра, у којем овај “Земунац” живи последње три године, откако се вратио из Србије.
Како је пренео “Вечерњи лист”, у апартману је нађено 230 грама кокаина, спакованог у кесице од 20, 30 и 50 грама, а чија је улична вредност процењена на око 33.500 евра. Голомејић је дрогу крио у кухињским апаратима, а пронађен је и пиштољ и то са метком у цеви, аутоматска пушка “узи” са пуним шаржером, као и сто комада муниције. Имао је и више телефона “блекбери” као и уређаје за заштићену комуникацију коју користе особе из криминалног миљеа.
Голомејић је након тога ухапшен и испитан у полицији и тужилаштву, након чега му је одређен притвор.
Хрватска полиција описала је “земунца” као “хладног, врло опасног, спремног на све и опремљеног оружјем које се користи за ликвидације”.
“Вечерњи лист” за Голомејића каже да је човек са “пребогатом криминалном каријером”, везама са земунским кланом који описују као најозлоглашенију организацију на подручју Србије, а и шире.
Јер, као што је познато, “земунци” су стајали иза ликвидације српског премијера Зорана Ђинђића 2003. године у Београду. Иако Голомејића доводе у везу са кланом, што потврђују и полицијски подаци, он није могао имати ништа са убиством Ђинђића, јер је у то време лежао у затвору због убиства полицајца, пише "Вечерњи лист".
Подсећања ради, Голомејић је у Србији 1998. године осуђен на 15 година због убиства полицајца Првослава Обрадовића (31), који је дошао да га ухапси због препродаје хероина. Након почињене ликвидације, побегао је из државе и једно се време се скривао по Хрватској, Мађарској и Аустрији, све док следеће године, по међународној потерници, није ухапшен на Караванкама, док је покушавао пребећи у Аустрију. Након тога суђено му је у Београду и осуђен је на 15 година затвора, а казну је служио у затвору Забела.
Ипак, због доброг владања имао је право на слободне викенде, које је користио за – диловање дроге. То се дознало након што је 2009. са још двојицом сарадника ухапшен током једног таквог слободног викенда из затвора. Претрагом његовог стана српска полиција је тада нашла око 110 грама чистог кокаина и 120 грама чистог хероина, као и пиштољ за који није имао дозволу.
Како пишу хрватски медији, нејасно је како је Голомејић као убица полицајца добио такве повластице јер је слободне викенде користио од 2005. године. Казна за убиство истекла му је 2014., а након што ју је одслужио очито је дошао у Хрватску, прво у Кистање па у Привлаку и ту се скрасио, с обзиром на то да у Хрватској борави задње три године. Трговина дрогом била му је примарни посао и у “земунском клану”, што је по свему судећи остала и до данас, јер је због исте и “пао”.
Тодорић остаје у затвору! Адвокати понудили МИЛИОН!
Голомејић није први “Земунац” који је као своје боравиште, јавно или тајно, одабрао Хрватску, јер су се пред акцијом Сабља, која је покренута након Ђинђићевог убиства, у Хрватску су се склонили Сретко Калинић Звер и, како се верује, Владимир Милисављевић Будала.