Хрвати марширају улицама Вуковара: Колинда опет пљунула на српске жртве, а има ЧИЗМЕ да то и докаже (ВИДЕО)
Хрватска је данас у знаку "Дана сећања на жртву Вуковара", који се и ове године обележава под слоганом "Вуковар - место посебног пијетета", а који званични Загреб обележава као дан "пада" тог града
На данашњи дан пре 27 година, наиме, припадници Југословенске народне армије, оружане силе тадашње СФРЈ, ушле су у град и ослободиле га од припадника хрватских паравојних формација, тзв. "Зенги", који су по налогу хрватског лидера Фрање Туђмана имали задатак да "очисте" Вуковар од Срба.
Мило послао ВАРВАРЕ ШИПТАРЕ у Београд да провоцирају
Данашња комеморација је, у присуству хрватског државаног врха, почела испред вуковарске Опште болнице, а након тога окупљени званичници, хрватски ратни ветерани и грађани пошли су "Колоном сећања" до Меморијалног гробља страдалих у рату.
Иако је у борбама 1991. године страдао и велики број Срба, који и данас у Вуковару чине трећину становништва, они не учествују у комеморацији, нити им је град дозволио да имају своје место на којем би могли да обележе страдање српских жртава.
Лидер Срба у Хрватској Милорад Пуповац, који се последњих месеци налази на удару хрватских десничара из власти и опозиције, венце и цвеће у Вуковару положио је у суботу.
Да он ту није био добродошао показали су хрватски витерани, који су му у тренутку одавања поште жртвама Вуковара окренули леђа.
Колона сећања, 20. по реду, ишла је стазом дугом 5,5 километара, која је посебно за ову прилику окићена црквеним ламипонима.
Захвалан за подршку Дејтону: Додик одликовао члана руске Думе (ФОТО)
У колони су хрватска председница Колинда Грабар Китаровић, председник парламента Гордан Јандроковић и премијер Андреј Пленковић, министар одбране Дамир Крстичевић, као и градоначелник Иван Пенава.
Медији процењују да је у Колони сећања више хиљада грађана који су дошли из целе Хрватске.
- Присећамо се жртава, погинулих и убијених, несталих бранитеља и цивила. Радило се о великој трагедији, међутим та битка је довела до коначне победе Хрватске у Домовинском рату. Ово је порука, не само хрватском народу, него целом свету, да је рат најгори начин решавања проблема - рекао је Јандроковић.
Он каже да зато увек решења треба тражити, мирним путем.
Премијер Пленковић је за жртве Вуковара рекао да су симбол "Домовинског рата", како у Хрватској зову рат за отцепљење, и додао да су у тај град дошли да би изразили поштовање "свима који су уткали све што су имали" у будућност Хрватске и свих који данас живе у њој.
Лидер најутицаније опозиционе СДП Давор Бернардић казао је да жели да у Вуковару сви живе живот достојан човека, да имају плату и посао, као и да се након 27 година оконча потрага за несталима.
Вуковарски градоначелник Пенава рекао је да су се, као и сваке године, окупили да би одали пошту свим жртвама, како је рекао, "великосрпске агресије на Хрватску 1991".
Скандал на обележавању Дана сећања на жртве Вуковара: Усташе хтеле да понизе Пуповца (ВИДЕО)
За министра одбране Дамира Крстичевића, Вуковар је "гравитационо средиште хрватске државе" и управо због тога, додао је, хрватска војска је враћена у Вуковар "и она је данас ту да се то више никада не догоди".
Очекује се да ће ове комеморације проћи мирно и без инцидената каквих је било када су у време премијера Зорана Милановића хрватски ратни ветерани формирали две колоне.
Они тада, наиме, нису дозволили тадашњем хрватском државном врху да се крећу у колони заједно са њима.
Китаровић у "зенгама"
Хрватска председница Колинда Грабар Китаровић и ове године је у Вуковар, на обележавање Дана сећања, дошла у такозваним "зенгама", полудубоким ципелама које су носили припадници хрватске паравојне формације "Збор народне гарде".
Као и прошле године, она се појавила у златно-жутим полудубоким ципелама са дебелим ђоном, уз објашњење да тиме жели да поручи да су Вуковару потребна "радна места за бољу будућност".
Такву обућу, носили су припадници Збора народне гарде Хрватске (скраћено "Зенге") и сви ратни ветерани, у време СФРЈ производила је чувена фабрика обуће у "Борово", код Вуковара.