Хрвати продају наш војни хотел!
Почела трговина имовином коју су српска предузећа имала на Јадрану, а прва понуђена зграда у власништву министарства одбране. "Краљ тоалет папира" дао највишу понуду за објекат у Башкој Води
Некадашњи чувено војно одмаралиште у Башкој Води прва је некретнина коју су хрватске власти ставиле на тендер по новом Закону о управљању државном имовином, којим се омогућава закуп некретнина које су припадале предузећима, институцијама и банкама из бивше Југославије, а које је Хрватска 1991. године пренела на себе.
Бивши хотел "Сутјеска", касније "Хрватска", градила је сарајевска "Хидроградња", да би га крајем осамдесетих година дала Савезном секретаријату народне одбране СФРЈ уз услов да они хотел доврше, али да одређени број радника "Хидроградње" може ту да летује у сезони. Пошто га Савезни секретаријат није доградио, према речима адвоката Зорана Ристића, председника Удружења "Одузета имовина", "Хидроградња" је накнадно, уз финансијску подршку војске, саградила још један спрат.
ЈАКО НЕВРЕМЕ ПОГОДИЛО СЛОВЕНИЈУ: Најгоре тек следи!
- Пред сам рат, тадашње Министарство одбране СФРЈ, чији је правни следбеник Министарство одбране Србије, уписало се у земљишним књигама, у Макарској, као власник овог троспратног здања са 180 соба, на 12.500 квадрата бруто површине - каже Ристић.
На почетку рата, хотел је, баш као и све остале српске некретнине, одузела хрватска држава и пренела на себе. Дуго је био под закупом, да би, на основу Одлуке хрватске владе, Министарство државне имовине објавило 13. септембра јавни позив за куповину. Рок за прикупљање понуда истекао је 26. октобра и до тог датума пристигле су три обавезујуће понуде. Највишу цену од око два милиона евра понудило је трговачко друштво "Мареа алта" из Макарске, у власништву херцеговачког бизнисмена Петра Ћорлуке, познатог као "краљ тоалет папира", који је згрнуо богатство на производњи и продаји бренда "Виолета".
За хотел с две звездице надмеће се и загребачка "Адриа Коуст туризам", чији су оснивачи најмоћнији човек хрватског рукомета Зоран Гобац, као и власник Првог плинарског друштва Павао Вујновац и члан управе фирме Дамир Спудић. Трећу понуду дала је слатинска фирма "Марос некретнине".
- Обавестили смо о целом случају Дирекцију за имовину Републике Србије, која прикупља податке о власништву наших институција и фирми које се потражују широм Хрватске - каже Ристић. - Око овог хотела још није вођен судски спор и вероватно се он зато нашао први на листи некретнина за отуђење. Али ни наша страна неће седети скрштених руку.
На Јадрану таласи високи до 7 МЕТАРА, хрватска острва ОДСЕЧЕНА
Удружење "Одузета имовина" обратило се Комитету за људска права УН у Женеви, тужећи Хрватску због дискриминације пред законом, а спрема се и за арбитражу у Хагу. Пред хрватским судовима тренутно се, иначе, води око 180 случајева који се односе на повраћај имовине фирми из Србије.