РУСКИ СЕРУМ УЗБУРКАО СВЕТ! ХРВАТИ ЗАКУКАЛИ ЗБОГ "СПУТЊИКА В": Зар ми да умиремо од короне док се Срби лече?
Да ли ће спољна политика да диктира набавку вакцине и спасавање живота?
Како се и очекивало, чињеница да је Русија прва произвела вакцину против корона вируса проузроковала је велико комешање на планетарном нивоу.
Тешко је рећи колико ће дуг бити тај период током кога ће "баћушке" једине да имају вакцину, али Москва ће без сумње да га искористи максимално, не само у смислу зараде од исте (сада је тренутак да вакцина буде продата максималном броју земаља), већ и када је реч о престижу, пише хрватски портал "Адванце".
ХРВАТСКА У КАНЏАМА КОРОНЕ, СТИЖЕ ТРЕЋИ ТАЛАС: Комшилук уводи строге мере
КОРОНА ОЈАДИЛА ПУЛСКОГ МЕСАРА: Морао да уништи 600 килограма обрађеног меса
РЕПУБЛИКА СРПСКА ХВАТА КОРОНУ ЗА ГУШУ: Најављена набавка огромне количине вакцине од Руса
Тако су руски званичници, пише CNN, поручили да су спремни да помогну и САД-у у америчком настојању да што пре дођу до вакцине, односно при "Операцији ворп брзина" (Оператион Warp Спеед). Реч је, иначе, о термину који је у употребу недавно унео председник САД Доналд Трамп, када је говорио о напорима да се убрза развој вакцине. Сама "ворп брзина" је, иначе, термин из научно-фантастичног серијала "Звездане стазе", и подразумева брзину већу од брзине светлости...
Не чуди да су САД одмах "глатко одбиле" руску понуду, уз поруку да "тренутно нису заинтересовани" за њихову помоћ.
- Постоји велики осећај неповерења према Русији са америчке стране. Сматрамо да САД због тог неповерења сада не примењују нужне технологије које доводе до вакцине - рекао је за CNN један високи неименовани руски званичник.
"Ригорозна" трећа фаза тестирања
Ситуацију је прокоментарисала и портпарол Беле куће, Кејли Мекенани, рекавши како је председник Доналд Трамп упознат са детаљима руске вакцине, али и да ће САД инсистирати на америчкој вакцини која ће да прође кроз "ригорозну" трећу фазу тестирања уз највише стандарде.
Дакле, Сједињене Државе сада желе да контрирају Русији и то на такав начин да изгледа као да је руска вакцина нешто траљаво, што је створено преко реда, на брзину, а самим тим је и потенцијално неефикасно, можда и опасно. Другим речима, глобалном тржишту које чека вакцину - а говори се, најбуквалније могуће, о свим земљама света - САД већ сада настоји да се наметне као боља опција што се тиче квалитета, пошто ће њихова вакцина бити "ригорозно тестирана".
Ипак, да ли је заиста тако? Наиме, управо је пре неколико дана сам Доналд Трамп поручио како верује да ће америчка вакцина бити доступна пре датума председничких избора (3. новембра). Из тога произлази да и САД, под притиском Трампове администрације, настоји да избаци вакцину на тржиште што је пре могуће, уз што веће "пречице", а тиме можда пада у воду и прича о "ригорозном тестирању".
Руска вакцина "ни мајмунима, камоли људима"!
- Нема никакве проклете шансе да САД тестирају ову руску вакцину чак ни на мајмунима, камоли људима! - рекао је један неименовани амерички здравствени званичник.
Управо то је та параноја и неповерење коју спомињу Руси. Сједињене Државе осећају као да заостају у великој трци која није само у вези са здрављем људи - иако би то требало да буде примарно - већ и у вези са великом, огромном зарадом. Наиме, успешна вакцина донеће милијарде долара профита ономе ко буде у стању да је први понуди тржишту, а у овом тренутку то је Русија.
Руси, имајући то у виду, имају прилично "храбрости" када поручују да су спремни да поделе информације о својој вакцини са Сједињеним Државама и да су вољни да дозволе америчким фармацеутским компанијама да производе руску вакцину на америчком тлу. Јасно, био би то огроман политички ударац за САД и за све оне који руску вакцину "не би тестирали ни на мајмунима".
Интерес америчких фармацеута
С друге стране, поједини неименовани руски званичници наводе како су неке америчке фармацеутске компаније већ показале интерес за руску вакцину. Није познато које су то америчке компаније, али тешко да би ко био зачуђен да их има. Да светом заиста влада слободно тржиште (у којег се САД најчешће куну) ослобођено од политичког притиска, америчким фармацеутским гигантима било би у интересу да пласирају руску вакцину и да се, практично, појаве као посредник који би у томе имао и своју зараду.
Наиме, у наредном периоду могло би да се испостави да Русија једноставно није у стању сама да произведе довољно вакцине. Већ сада из Русије су поручили како могу да у року од годину дана произведу око пола милијарди доза вакцине (а већ имају поруџбина за милијарду!).
То је шема од које Руси неће тек тако да одустану. Имају причу која има смисла - наводе како руска вакцина "Спутњик В" може да спаси америчке животе. Да ли америчке власти имају толико непоколебљив его па да пусте да њихови људи умиру, иако потенцијални спас постоји? Нажалост, одговор је вероватно "да"... Можда сам Трамп то не би допустио, али он баш мора да се "пази" било какве сарадње са Русијом у овим предизборним данима јер би га медији у противном "самлели".
Поменути неименовани руски званичник у разговору за CNN изнео је занимљив аргумент:
- Што ако се испостави да је руска вакцина најефикаснија? Биће постављена питања, зашто САД нусу размотриле све опције, зашто је политика стала на пут приступу таквој вакцини?
Време да Амери иду у Мексико по (бољи) живот
Сваки дан је битан, а сваки дан у којем Русија има, а САД нема вакцину, је дан више за поруџбине које ће да стижу Русима. Већ више од 20 земаља света је изразило жељу да купе "Спутњик В". Филипински председник Родриго Дутерте поручио је да ће га лично да прими вакцину чим она стигне. Из мексичког министарства спољних послова поручили су јуче да су покренули преговоре са Русијом око набаве вакцине. То значи да чак ни комшије Сједињених Држава нису вољне да чекају на америчку понуду.
Може ли да се догодити сценарио у којем Американци прелазе границу како би се вакцинисали у Мексику? Свашта је могуће замислити у овој чудној ситуацији.
Можда ће и Хрватска да има сличну ситуацију, пише "Адванце" - Србија је већ најавила да преговара с Русијом око набавке вакцине "Спутњик В", док се из Хрватске чују поруке врло сличне онима у Америци - стручњаци јавно поручују да не би дозволили да чланови њихових породица приме руску вакцину. На све то, министар спољних послова Србије, Ивица Дачић, у изјави за медије истакао је како ће Србија међу првима да добије руску вакцину - због блиских односа између Београда и Москве.
До резултата кроз исуство
Многи се питају како је Русија успела тако брзо да произведе вакцину? По том питању се огласио шеф московског Истраживачког института за епидемиологију и микробиологију "Гамалеј", Александар Гинзбург. Он истиче да је претходно руско искуство на производњи вакцине за Еболу и МЕРС знатно убрзало проналазак вакцине за ковид-19.
- Цела генерација биотехничара, виролога, имунолога већ више од 20 година развија технологију која је сада употребљена за стварање ове вакцине. Рад на вакцини ГамЕвац-Цомби за Еболу пре неколико година био је нарочито важан за одређивање ствари као што су композиција и доза - истакао је Гинзбург.
Руски званичници потврдили су раније да се и званично покреће производња вакцине Гам-ЦОВИД-Вац, прозване "Спутњик В".
Гинзбург истиче да је до сада више од 3.500 људи примило ову вакцину, а да до сада нису забележене никакве негативне последице, изузев неколико случајева типичних нуспојава код вакцинисања, као што је пораст температуре. Али, како истиче Гинзбург, то се лако решава једном таблетом Парацетамола.
Није трка, него заштита људи
Што се тиче трке за вакцином, Гинзбург наводи да он то не види на тај начин.
- Циљ овде није био добити трку. Једина жеља била је да заштитимо људе. Ја сам професионални "ловац на вирусе", циљ је био неутралисати га.
Геополитика или здравље?
У наредним данима и недељама јасно ће се видети колико је руска вакцина ефикасна и колико је сигурна. Наравно, чак и земље које су се пријавиле за куповину "Спутњика В" у ствари ће помно да прате вести из Русије, како би биле што сигурније у вакцину. А ако се заиста покаже да је она квалитетна, остаће питање геополитике.
Земље попут Хрватске дефинитивно неће набављати руску вакцину јер је то у супротности са њиховом спољном политиком. Али, ако замислимо да јесен доноси нови талас короне, како нажалост прогнозирају бројни епидемиолози, поставља се питање да ли ће Хрвати мирно да гледају како ковид-19 односи животе и руши економију, док комшијска Србија, због спољне политике, може да рачуна на спас?
Ипак, највећа морална дилема могла би да се јави управо у САД-у, где већ данима дневно умире више од 1.000 људи. Биће потребна итекаква медијска кампања, која је већ покренута, јер да би се руска вакцина максимално демонизовала, оно мора да остане нешто што се не даје "ни мајмунима, камоли људима" - и тај аргумент ће да опстане, ако се испостави да је вакцина лоша. Али, што ако није? Што ако је изузетно ефикасна, како онда сакрити стварност од људи који су због ове пандемије већ на ивици стрпљења и издржљивости?