ХРВАТСКА ПРОТИВ ДА ИСТОПОЛНИ БРАКОВИ УСВАЈАЈУ ДЕЦУ! Спремили су жалбу на одлуку суда, неће се предомислити
Усвајање деце од геј парова поделило је Европу
Држава Хрватска ће се жалити на одлуку Управног суда према којој је истополним партнерима дозвољено да усвајају децу, пише загребачки Јутарњи лист.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/05/07/screenshot_from_2021-05-07_07-28-44_2.jpg?itok=PJzpuZRb)
СВЕТЛЕЋЕ КУГЛЕ НА НЕБУ ИЗНАД ХРВАТСКЕ: Појава изазвала праву пометњу, а онда је стигло образложење (ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/05/07/screenshot_from_2021-05-07_07-28-44_1.jpg?itok=vTM75-Jk)
ФИЛМСКА СЦЕНА У САРАЈЕВУ: Храбра продавачица спречила покушај разбојништва, њен потез одушевио све (ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/06/04/uzas_0.jpg?itok=dGM4bQUT)
СТРАВИЧНА САОБРАЋАЈНА НЕСРЕЋА НА МАГИСТРАЛНОМ ПУТУ: Сударила се два аутомобила, једна особа погинула
Жалбу ће, наводи се поднети Министарство за рад, породицу и социјалну политику на одлуку Управног суда, којом је поништено решење тог ресора, јер животним партнерима Иви Шеготи и Младену Кожићу није образложено зашто није у интересу деце да се њима додели статус усвојитеља.
У саопштењу Министарства стоји да ће они као и до сада по свакој правоснажној пресуди.
Јутарњи подсећа да је усвајање деце од геј парова поделило Европу: либерална западна Европа то је законски омогућила у последњих десетак година, а на истоку традиционалистички су покрети у више земаља успели да у уставе убазе да је брак пре свега институција која легализује односе мушкарца и жене и на тај начин забрани истосполне бракове и усвајање деце.
Додаје се д у просеку 76 посто грађана ЕУ верује да би хомосексуалци и лезбејке требало да имају иста права као остали грађани, према испитивању Евробарометра из 2019.
То је пораст од осам процената у односу на 2015., с тим да се уочава велики јаз унутар Европе - у Шведској то мисли 98, а у Румунији 38 одсто грађана.
Хрватска је ту ближа својим сиромашнијим суседима, са тек 44 посто грађана који сматрају да хомосексуалци треба да уживају иста права као хетеросексуални грађани.