Хрватска новим законом предвиђа отуђење имовине српских фирми
Активирање неактивне имовине у власништву РХ
Хрватска влада усвојила је ове недеље и послала у скупштинску процедуру коначне измене Закона о подстицању улагања, а према којима би српске фирме које су за време бивше Југославије имале имовину у овој држави, и дефинитивно могле да остану без ње.
Хрвати, како се наводи, нуде инвеститорима пословни простор због којег српске банке, институције и предузећа воде судске спорове, у закуп на десет година - бесплатно, а новина је да ће по истеку закупа улагачи моћи и да откупе српску имовину.
Прочитајте и:
Према речима Мартине Делић, потпредседнице владе у Загребу, новим законом повећава се могућност инвстиционих улагања и активирање тзв. "неактивне имовине у власништву РХ".
А "неактивна имовина" је у највећем броју случајева управо имовина српских предузећа, коју је Загреб буквално национализовао после рата и у катастрима превео на државу.
Новим законом, о којем ће се Сабор изјашњавати у фебруару, предлаже се да се "државна имовина која није у функцији и на којој се не обавља никаква економска делатност" може дати у закуп предузетницима на 10 година, и то без плаћања најамнине.
Услов је да инвеститор у року од три године уложи у пројекат три милиона евра и да се истовремено вредност државне имовине повећа за 50 одсто. После истека деценије, предузетник стиче право и на трајан откуп на начин и под условима који ће се одредити посебним правилником.
- Предлогом овог закона Хрватска покушава да предупреди пресуде Европског суда за људска права у Стразбуру по тужбама српских предузећа чија је имовина отета - каже новосадски адвокат Зоран Ристић из канцеларије "Ристић и партнери".
Његова канцеларија је после вишегодишњих мука летос направила револуционарни помак и чак четири представке српских фирми и банака против званичног Загреба нашле су се на дневном реду Суда у Стразбуру и он ће о њима ускоро одлучивати.
- Пошто се очекују позитивне одлуке у корист српских фирми којима је незаконито одузета имовина, Загреб је решио да те одлуке практично спречи још пре него што су донете - каже Ристић.
Тако ће, како примећује, српске фирме имати пресуде у своју корист, али ће у њиховим хотелима и локалима бити нови закупци са уговорима на 10 година.
- Овај закон је дискриминаторски и ми смо пред Божић од Суда у Стразбуру тражили да донесе привремену меру којом ће спречити доношење и примену овог закона јер он спрчава рад и спровођење пресуда самог суда - објашњава Ристић.