Хрватска новинарка оплела по Праљку: Ратног ЗЛОЧИНЦА називате МУЧЕНИКОМ? Освестите се!
Упутила поруку својој нацији у угледном светском листу
Познати немачки дневни лист Зидојче цајтун објавио је колумну немачке ауторке хрватског порекла Марије Латковић, која пише како после пресуде херцеговачкој шесторки “више не разуме своју домовину” у којој се славе ратни злочинци.
Прочитајте и:
Наводи се да је Латковић као ћерка хрватских исељеника и гастарбајтера у Немачкој “увек осећала као код куће у обе земље”, али да се сада осећа отуђено од данашње Хрватске.
Латковић пише да је први пут сазнала за Слободана Праљка 1993. године, када је као тринаестогодишњакиња видела његов снимак на ТВ.
- Стајао је на једном тенку, држао у руци калашњиков и позивао своје трупе у бој - сећа се она.
Изненађена је што Праљка после хашке пресуде и његовог самоубиства људи у Хрватској "проглашавају за мученика", укључујући и хрватског премијера Андреја Пленковића који је говорио о дубокој неморалности пресуде.
Она истиче да у Хрватској влада велико сиромаштво и да се људи окрећу историји, чему подстицај дају и конзервативци и десничари, који промовишу став да се "треба држати традиције, неговати заједништво, на одстојању држати оне који мисле другачије, хомосексуалце и странце" и "онда нам нико ништа не може".
Прете им смрћу и силовањем: Због пресуде Праљку угрожени новинари у Хрватској и БиХ!
Марија Латковић признаје да је имала идеализовану слику Хрватске, коју су озбиљно пољуљале реакције на пресуду Слободану Праљку. Нарочито јој је засметало ликовање што је мостарски Стари мост проглашен легитимном војном метом, па је Праљак ослобођен те оптужбе, иако је утврђено да је наредио рушење.
Ауторка Стари мост види као симбол повезивања различитих култура и суживота те јој је драго што је после рата у БиХ обновљен.
- Више није исти, али и даље стоји. Та мисао ме је утешила - закључује Латковић своју емотивну колумну.