Уводи се обавезно служење војне обавезе 30 ДАНА!
Одмах ступа на снагу!
Министар одбране Хрватске Иван Анушић наводно добио задатак да уведе месец дана обавезне војне обуке након средње школе, у којој би сви прошли обуку прве помоћи, руковања оружјем, нуклеарне и хемијске заштите, пише Јутарњи лист.
ШМИТ ПРЕЛОМИО! Намеће измене Изборног закона! Да ли је Босна и Херцеговина на корак од ХАОСА?!
ХРВАТСКА ПОЛИЦИЈА СПРОВОДИ УХАПШЕНЕ ХУЛИГАНЕ ИЗ ВУКОВАРА: Брутално пребијали децу на Бадње вече, а погледајте шта сада раде
- У околностима сигурносног угрожавања која постоје широм светаније лоше да МОРХ од онога што се већ ради по концепту с онима који добровољно служе војни рок направи одређени искорак и припреми концепцију краћих течајева како би се шири број људи могао упознати с основним вештинама које млађе генерације немају. Већ неко време на ту тему разговарам с министрима Анушићем, Божиновићем и Медведом, а Анушићу смо дали мандат да осмисли одређени концепт - открио је у понедељак премијер Андреј Пленковић.
Засад није познато како би изгледао тај концепт. Међутим, може се очекивати да би се он темељио на концепту темељног војног оспособљавања, што је 2017. године желео да уведе тадашњи министар обране Дамир Крстичевић, данас премијеров саветник за обрану.
Он се тада темељио на добровољном ангажовању, а данас би се највероватније морао да буде проглашен обвезним. Наиме, у ситуацији када је све мање пријава за добровољно служење војног рока тешко је очекивати да би се млади у Хрватској добровољно пријављивали на похађање летног или зимског једномесечног војног кампа.
МОРХ и Главни штаб тада су развијали концепт који се заснивао на једномесечном војном кампу, у склопу којег би младе особе на добровољној бази након завршене средње школе прошле основе војне обуке.
Било је замишљено да полазници прођу руковање личним и лаким наоружањем, гађање, оријентацију, боравак на терену, самозаштиту, прву помоћ, мере заштите од нуклеарног, хемијског и биолошког деловања.
Тада је то био Крстичевићев план Б након што је идеја о поновном увођењу обавезног војног рока наишла на велики отпор јавности. У јавност никад није изашла информација колико би војно оспособљавање коштало, колико би војних објеката требало уредити и колико би годишње младих било на оспособљавању, пише Јутарњи.
Извор: Србија Данас/К1инфо