ИГРА КОШАРКУ, ЧИТА КЊИГЕ ДЕЦИ, АЛИ ЏАБА : Председници Хрватске опада популарност
Последње истраживање показује да је популарност председнице Хрватске умањена за 20 одсто.
Председница Републике Хрватске Колинда Грабар Китаровић у озбиљним је проблемима. Њена популарност у последњих 15 месеци пала је за готово две трећине, показује истраживање ЦРО Демоскопа. У августу 2015. чак 30 посто грађана њу је изабрало као свог фаворита на политичкој сцени, данас је она одабир тек нешто више од 10% бирача.
Од првих мерења Цро Демоскопа, председници су увек заузимали прво место по популарности међу грађанима. Можда због природе свог посла који укључује само протоколарне дужности, смешкања, фотографисања, "кафе са грађанима" и тек покоји популистички потез, али ипак су суверено држали врх ове лествице.
Поређења ради, Иво Јосиповић је негде у средини свог мандата, у мају 2013. године, био је најпозитивнији политичар с чак 44% подршке. Следећи је био Драгутин Лесар са 7%. Ова разлика од готово 37% није била изузетак, већ правило. Стјепан Месић, председник у два мандата, водио је и с већом разликом пред политичким супарницима.
Колинда Грабар Китаровић изневерила је многа своја предизборна обећања. У кампањи је причала о одласку с Пантовчака у Високу улицу, најављивала је уштеде у кабинету председнице, као и мањи број саветника и запослених у кабинету, али је касније на све то заборавила. Заборавила је и на увођење војног рока што је обећала, као и на рехабилитацију генерала које је Стјепан Месић пензионисао 2000. године.
Заборавила је и на кабинет за звиждаче, а именовану повереницу Весну Баленовић је од почетка маргинализовала, а потом и сменила.
Заборавила је и на Уред за младе којег је обећала отворити, а није ни испунила обећања да ће се позабавити питањима младих, њиховим запошљавањем и будућношћу.
Према бројним аналитичарима, Колинда је најпопулистичкија шефица државе у историји Хрватске.
За разлику од својих претходника који су се с грађанима дружили тек у кампањама и у службеним протоколима, Колинда као да је у кампањи. Фотографише се с кумицама на плацу, игра кошарку и одбојку с основновцима на Пантовчаку, иде на рафтинг, чисти рибу у фабрици за прераду рибе, обилази пољопривредна газдинства, а службене прославе Дана државности слави уз естрадне уметнике.
Јуче је, у оквиру посете Ријеци, у спортској дворани школе Ивана Горана Ковачића окупила ученике те им читала одломак из једне књиге, а потом је деци причала да добро и правда увек побеђују. У склопу ријечке турнеје, председница и њен тим спавају у Делницама, у касарни Дргомаљ.
Колинда је измислила и привремене кабинете. До сада је посетила Сплит, Вуковар, Пулу, Задар и Чаковац, а вероватно је и једина председница у свету која спава по војним базама и једе у војним кантинама.
На питања зашто њена популарност пада из месеца у месец, је ли Колиндин популизам прочитан или јој бирачи замерају на неиспуњењу обећања, одговарао је политички аналитичар Жарко Пуховски.
- Председница или председник се доживљава као коректор владине политике. У тренутку када не може тако функционисати јер је потпуно подржава, она је заправо изгубила смисао у пукој перцепцији своје функције", рекао је Пуховски у разговору за Index.hr.
- Лично не мислим да она функционира добро, мислим да је учинила читав низ грешака као председница, али не мислим да је то утицало на пад њене популарности него то што је до непрепознатљивости изједначена с председником владе. Он је важнији, моћнији и он је субјект, а она се дословно доживљава као пратећи вокал. Као таква, не може ни бити популарна.
Чим је нестао Милановић њена главна функција је изгубљена, а њена обећања већина људи није озбиљно ни схватала, каже Пуховски и коментарише њену повезаност с војском и стално сељење уреда по Хрватској.
- У Ријеци сигурно неће нарочито дићи популарност, а прекомерна повезаност с војском и униформом јој спуштају популарност. Она где год да иде, иде у некакве касарне, од Бријуна до Америке."
- Бивши председник је примао пуно више људи него она, али они су долазили на Пантовчак. Он је то радио чешће и више од садашње председнице па му свеједно није помогло.
- Председник има смисла само ако је коректура функционисања премијера, завршава Пуховски свој коментар.
Иво Јосиповић у последњој години мандата, у изборној години, изгубио је на популарности чак 15%, а потом изгубио и изборе. Колинда је у средишњем делу мандата остала без 20% подршке. Ако жели још пет година бити председница, можда би требала озбиљно размислити о путу којим иде и ко је саветује.