ИЛИ У ЏЕПУ ИЛИ ПО ЏЕПУ: Ко нема личну карту код себе плаћа од 60 до 180 евра
У последње време учестала пракса службеника полиције који обезбеђују јавне објекте да заустављају пролазнике испред зграде коју “штите” тражећи им на увид лична документа, почиње да смета грађанима који овај вид контроле сматрају “малтретирањем”.
Становници Црне Горе огорчени су на нове мере које се спроводе поред заштићених објеката
Грађани се жале да се дешава да у једном дану буду заустављени више пута и контролисани као да су у питању безбедносно интересантна лица, те да осим непријатности што их полицајац на сред главне улице контролише пред осталим пролазницма неретко провера потраје и по двадесетак минута. Нарочито се жале грађани који живе у центру града и који су принуђени да свакодневно по више пута прођу поред штићених објеката, обављајући свакодневне обавезе од одласка у продавницу, посао или шетње на које не смеју да крену без личне карте јер им не гине барем једна контрола.
Кажу да имају осећај да је у најмању руку ратно стање те да не овај начин овако и онако лоша перцепција службеника полиција се још више погоршава.
ХАОС У ПОЛИЦИЈИ: Испектор наплаћивао истрагу од оштећеног, узео је чак 1.100 евра?!
Да ли ове контроле имају за циљ да старешине из сектора обезбеђења на овај начин убирају поене код претпостављених или је пак упитању законски прописана пракса која се раније није примењивала? Из Управе полиције Викенд новинама је саопштено да сходно Закону о унутрашњим пословима овлашћени полицијски службеници имају право да утврде идентитет лица увидом у његову личну карту.
Правило постоји, али постоји и разлог за ове контроле односно да се то односи само у случају да лице које полиција заустави изгледа или се понаша сумњиво или личи на особу која се потражује, а не обичне пролазнике.
Док је с једне стране полиција уверена, уз легитимност, и у исправност таквог поступања, с друге стране грађани, махом недовољно упознати да је то законито, креирају негативан однос и одбојан став, наводећи да се осећају као да су нешто “сумњиви”. Уз то наводе да није пријатно када их полицајац “напрасно” заустави на улици и тражи документа, потом узима радио-везу и колеги с друге стране везе гласним тоном саопштава име и презиме са личне карте, као и број исте.
- Свакодневно пролазим истим путем, испред једног од дипломатско-конзуларних представништава. И раније је на том месту стајао полицајац, претпостављам вршећи послове обезбеђења. Једном приликом ме зауставио, тражећи личну карту, без претходног појашњења да је то устаљена пракса, да је законом овлашћен да то уради и био сам затечен, било ми је чак непријатно. Осим захтева да изврши увид у лична документа питао ме где су ми родитељи запослени, где живимо, каквог смо имовинског стања… - испричао је саговорник Викенд новина додајући да му је након тога уредно вратио личну карту и пожелио му угодан дан.
БЕЗ ДОГОВОРА Стручњаци подељени по питању закона о црногорском језику
Највише је оних који пролазе Булеваром Светог Петра Цетињског, испред зграде Скупштине Црне Горе, а који су се такође јавили са видно бунтовном реакцијом. Оставља се простор за размишљање да ли овакав начин провере производи добре резултате, с обзиром да грађани немају позитиван однос према таквом начину легитимисања, колико због недовољног познавања закона, толико можда и због “наглог” приступа службеника полиције, који претходно не појасне да су за то овлашћени.
Из Управе полиције Викенд новинама је саопштено да овлашћени полицијски службеници имају право да утврде идентитет било којег лица увидом у његову личну карту или другу личну исправу са фотографијом, и то сходно Закону о унутрашњим пословима.
- Тако и службеници Сектора за обезбеђење личности и објеката Одсека за обезбеђење објеката и дипломатско конзуларних представништава, чији службеници обезбеђују штићени објекат објекат Скупштине, имају право да утврде идентитет лица на овај начин. Наиме службеници овог Одсека врше послове спољашњег и унутрашњег обезбеђења Скупштине, а осим тога, ови службеници, сходно Закону о унутрашњим пословима, Одлуци о одређивању личности, објеката и простора које обезбеђује Управа полиције и Упуству о садржају мера и степенима заштите личности, објеката и простора које обезбеђује Управа полиције, штите и сами простор око овог објекта - прецизирано је у одговорима Управе полиције.
Из полиције су нагласили да полицијски службеници утврђују идентитет лица на објашњени начин у сваком конкретном случају са разлогом, а у сврху обављања послова и задатака којима су задужени.
“Конкретно, службеници који су задужени за обезбеђење Скупштине то чине ради обезбеђења штићеног објекта и простора око објекта”, истичу у полицији.
Ту су и грађани којма је зграда Скупштине у комшилуку, те приликом шетње пса или одласка у продавницу немају обичај да са собом носе документа, али на то их опомену службеници полиције који “штите” баш тај ред објеката на Булевару Светог Петра Цетињског. Тако је, према незваничним сазнањима Викенд новина, један од грађана након неколико “контрола”, одлучио да пријави “малтретирање од стране службенка полиције” полицији, јер како је навео, не може на миру поћи до стана. Дешава се да намерно прелазе улицу и иду споредним путем како не би били изложени додатном малтретирању.
НА ОБАЛИ ДРИНЕ ПРОНАЂЕНО ТЕЛО МУШКАРЦА: Сумња се да је реч о мигранту који се утопио
Из Управе полиције је саопштено да је Законом о личној карти прописано да је грађанин који је навршио 18 година живота обавезан да има код себе личну карту и да је, на захтјев лица овлашћеног за утврђивање идентитета, стави на увид у случајевима и под условима прописаним законом.
- Уколико грађанин са собом не носи личну карту или на захтев лица овлашћеног за утврђивање идентитета одбије да стави на увид личну карту, а на други начин се не може утврдити идентитет тог лица, полицијски службеник то лице ће привести у центар или оделење безбедности (у Подгорици то је Центар безбједности) ради утврђивања идентитета. Законом о личној карти прописано је да ће се грађанин казнити за прекршај новчаном казном у износу од 60 евра до 180 евра ако са собом не носи личну карту или ако на захтев лица овлашћеног за утврђивање идентитета одбије да стави на увид личну карту - саопштено је из полиције.
У овој години због неношења личних докумената службеници Одсека за обезбеђење објеката и ДКП су Центру безбедности Подгорица на даљу надлежност предали четири лица ради предузимања даљих мера и радњи.