Илијеску оптужен за злочине током СВРГАВАЊА Чаушеског
Некадашњи председник Румуније без коментара
Румунско тужилаштво формално је данас оптужило бившег председника те земље Јона Илијескуа за злочине против човечности и улогу у смртним случајевима који су се догодили током антикокомунистичке револуције 1989. године.
Прочитајте и:
Илијеску (88) се појавио у канцеларији јавног тужиоца да би саслушао оптужбе подигнуте против њега, али након саслушања није изнео никакав коментар. Дошао је на власт током устанка 1989. године у којем је тадашњи комунистички лидер Николае Чаушеску збачен и погубљен.
Тужилаштво је данас саопштило да Илијеску, који је стекао контролу над војском током устанка, није спречио "многобројне ситуације" у којима су људи беспотребно убијени. Више од 1.100 људи изгубило је живот током устанка, а велика већина након што је Чаушеску свргнут, односно кад је Илијеску дошао на власт.
Илијеску, бивши високи комунистички званичник, пориче да је имао било каква овлашћења над милицијом и другима који су пуцали у ненаоружане демонстранте током устанка. Он је недавно бранио своју улогу током устанка, а најављено кривично гоњење против њега назвао "фарсом која вређа жртву и сећање на оне који су се борили за слободу и демократију".
Истрага о револуцији је више пута обустављана и поново покретана, а само су два генерала до сада осуђена за смртне случајеве током револуције, док остају сумње да ли је устанак био истинска револуција или, пак, војни пуч. Војни истражитељи, који су поново покренули то питање 2016, саопштили су да је "ново политичко и војно руководство" које је преузело контролу након Чаушескуовог свргавања изазвало смрт многих људи у покушају да се одржи на власти.
Тужиоци наводе да су државни медији објављивали лажне вести стварајући панику, а да су неки докази везани за устанак уништени.
Председник Румуније Клаус Јоханис одобрио је пре четири дана захтев за кривично гоњење Јона Илијескуа, као и бившег премијера Петреа Романа и бившег потпредседника владе Гелу Војкана Војкулескуа због злочина против човечности и улога у крвавој антикомунистичкој револуцији 1989. године. За њихово кривично гоњење било је потребно одобрење румунског председника јер су они били званичници у време када су злодела почињена.
Илијеску, Роман и Војкулеску су основали Фронт националног спаса у време када је тадашњи комунистички лидер Николае Чаушеску збачен са власти 22. децембра 1989. и погубљен три дана касније.