ИНЦКО НАСТАВЉА СА ПРЉАВОМ ИГРОМ: Покушава да се опере након што је изазвао земљотрес у Босни и дигао Србе на ноге
Одлазећи високи представник Валентин Инцко каже да његова интервенција у кривично законодавство Босне и Херцеговине нема никакве везе са колективном одговорношћу било којег народа, него се у потпуности односи на индивидуалну одговорност.
Инцко је, у интервјуу за медије, коментаришићи своју недавну одлуку да наметне промене у Кривичном закону које се односе на негирање геноцида, оценио "смешним" супротне тврдње неких политичара.
ПЕТАК ЈЕ "ДАН Д" ЗА БОСНУ И ХЕРЦЕГОВИНУ: Српска спрема два закона као одговор на удар Инцка, Срби ово неће прећутати!
ОД ДАНАС У БИХ НА СНАЗИ СКАНДАЛОЗНА ОДЛУКА: "Инцков закон" увреда за Србе, Бањалука спремила жесток одговор
САМО СЛОГА СРБИНА СПАСАВА! Инцко нам учинио услугу: Након Републике Српске, следи СВЕСРПСКО УЈЕДИЊЕЊЕ и у Црној Гори?
Подсетио је да је у саопштењу које је издао 23. јула нагласио да су Бошњаци, Хрвати и Срби - добри народи, као и да нема лоших народа, нити колективне кривице.
- Говор мржње, величање ратних злочинаца и ревизионизам или директно негирање геноцида и ратних злочина спречавају друштва да се суоче са прошлошћу. Такво понашање представља ново понижавање жртава и њихових најмилијих, док се на тај начин истовремено наставља неправда и угрожавају међунационални односи - сматра Инцко.
Све то, тврди он, спречава изградњу мирне и просперитетне будућности за Босну и Херцеговину.
На питање да ли верује да ће до краја године бити постигнут договор о Изборном закону БиХ, Инцко каже да се нада да хоће и додаје да је сада добар тренутак за то, јер је цела међународна заједница окренута ка решавању тог питања.
Како додаје, политичко деловање и решење морају доћи од домаћих актера, али међународна заједница ће помоћи. Он је као успех навео одржавање избора у Мостару након 12 година, а што је била, како каже, домаћа иницијатива и решење уз међународну помоћ.
- Не видим разлог да се овако нешто не понови и у питању изборне реформе - навео је Инцко и додао да, уколико се то питање не реши, може довести до компликације ионако, како оцењује, крхке и сложене политичке сцене у БиХ.
Истиче, да имајући у виду то, треба се фокусирати на спровођење одлука Европског суда за људска права.
На констатацију медија да је крајем јуна у Европском парламенту усвојена резолуција у којој је званично подржана идеја о БиХ као грађанској држави, док је хрватски председник Зоран Милановић током посете БиХ инсистирао на тези о три конститутивна народа, као и да "слични ставови стижу из Србије", Инцко каже да је најбоље "држати се чињеница и бити прецизан".
- Потписивањем Општег оквирног споразума за мир, Хрватска и СРЈ, чија је Србија наследница, преузеле су одређене обавезе. Између осталог, обавезале су се да ће у потпуности поштовати суверену једнакост БиХ и суздржати се од предузимања било каквих активности усмерених против политичке независности БиХ, као и да ће промовисати испуњавање обавеза преузетих Анексом 4, Устава БиХ - навео је Инцко.
Свог наследника на функцији високог представника, Кристијана Шмита, Инцко је посаветовао да би требало да се фокусира на три ствари - владавину права, владавину права и владавину права.
- Упорно и широко распрострањено непоштовање владавине права у БиХ највећи је непријатељ будућности те земље. Многи грађани тренутно напуштају земљу јер нема владавине права и нема правне сигурности - навео је Инцко.