ИСТОРИЈСКА КАТАСТРОФА ПРЕТИ ХРВАТСКОЈ Трају припреме за наилазак ПОТОПА, цео регион на ногама
У хрватским водама су ублажили прогнозе у вези са водним таласима који нам долазе Муром и Дравом, али је истовремено порастао степен забринутости у вези са Дунавом, у складу са растом водостаја ове најдуже реке Европске уније и, после Волге, друге најдуже на европском континенту.
У Бечу је већ направио хаос, у Будимпешти се за њега спремају још од прошле недеље и очекују га са петка на суботу, док ће три дана касније ући у Хрватску.
Томислав Новосел из Главног центра за одбрану од поплава Хрватских вода у контакту је са мађарским колегама и каже нам да Мађари очекују водостај који ће бити у топ 5 икада измерених, а тај талас ће се прелити и код Хрвата.
- На Драви и Мури не очекујемо можда ни редовне мере одбране од поплава јер су дотоци мањи од прогнозираних, на пример, двоструко мањи него што су били у августу прошле године, што је добро јер се неће поклопити с великим таласом Дунава. Колеге из Мађарске прогнозирају врло високи Дунав у Будимпешти, на нивоу вишем од 800 цм, а таквих нивоа је у историји било само пет. Врх водног таласа очекује се тамо крајем недеље, са петка на суботу - каже Томислав Новосел.
Водна маса ће затим путовати Мађарском око 220 км, односно око три дана, до Хрватске где улази у Батини, па се може очекивати почетком следеће недеље.
- Можемо очекивати врло висок ниво, значи преко 700 центиметара. Такође, можемо рећи да ћемо и ми забележити висину водостаја у топ пет икада измерених у Батини. Од 2006. и 2013. године, када смо имали велике водне таласе, насипе смо додатно ојачали, али треба пратити ситуацију. Већ смо сигурни да ће насеље Зелени Оток код Батине бити под водом; било је то и у јуну ове године када је тамо измерен ниво од 642 цм, па сада мештани могу очекивати да ће водостај бити пола метра до метар виши - прогнозира Новосел, саветујући да се инвентар подигне на први спрат кућа, а понегде и на друге етаже.
Дунавски талас би могао да путује кроз Хрватску три дана, а такође ће имати још један ефекат - успориће реку Драву.
- Сигурно до Осијека, а можда и до Белишћа, рачунамо да ће неких 50 километара "задржати" Драву да се не излије у Дунав, јер ће се водостај повећати. Зато је добро што немамо велики доток Драве - каже Новосел.
Међутим, очекују се нове падавине на дунавском сливу, у Чешкој и Мађарској, а у Аустрији ће почети топљење снега.
Ипак, то не би требало додатно да повећа водостаје, али ће утицати на интензитет опадања водостаја, који ће бити успорен.
Србија Данас/Јутарњи лист