Историјска одлука ЕУ: Македонија добила датум за преговоре
Поглавља у просеку затварају у року од седам година
Македонски премијер Зоран Заев оценио је "историјском" одлуку ЕУ о условном одређивању датума за отпочињање преговора о чланству са Македонијом и Албанијом и изнео тврдњу да ће консолидација ЕУ биће довршена тек кад Унија прихвати Западни Балкан.
Прочитајте и:
На констатацију новинара да има различитих интерпретација одлуке Европске комисије и да његова влада тврди да је реч о историјској одлуци, док критичари оцењују да је у питању само још једно одлагање и разочарење за Македонију, Заев оцењује да "не постоји неки други опис те одлуке осим да је она историјска".
- Добили смо датум за преговоре јун 2019. године. До тада ћемо, заједно са нашим пријатељима и партнерима из Европске комисије, заједнички да радимо на остваривању критеријума, односно на имплементацији свих фаза договора са Грчком, али и на окончању реформи. Веома смо близу нашег циља, а то је достизање стандарда Европске уније - рекао је Заев.
Он је навео да се "према досадашњим искуствима у проширењу Европске уније, поглавља у просеку затварају у року од седам година".
- То је на линији с нашим циљем, и циљем Европске комисије који је наведен и у Стратегији о проширењу Европске уније до 2025. године... Остајемо на реформском путу, пред нама је јасан циљ. Остаје нам да завршимо наш домаћи задатак - спроведемо последњу фазу реформи, а после тога гордо можемо да уђемо на врата Европе. Сва спорења и све критике те огромне одлуке могу да се посматрају само кроз призму политичких и других интереса - казао је македонски премијер.
Његова влада пре мање од две недеље потписала историјски документ са суседном Грчком у спору око имена и питање колико ће му то што је позив ЕУ за сада само услован закомпликовати напоре да убеди националисте и опозицију у Македонији да подрже договор са Грчком, Заев је одговорио да ће "томе остати до краја снажно посвећен".
- Са свим аргументима који ми стоје на располагању, трудићу се да докажем да је договор са Грчком историјски, а да је датум за почетак преговора заслужен, односно да ће преговори почети у јуну 2019. године. Противници тога су они политички фактори у земљи који без икакве аргументације негирају користи (споразума). Они желе да се врате ауторитарној политици и то у време када већина грађана у нашој земљи, али и грађани Западног Балкана, желе да се прикључе ЕУ и НАТО - навео је Заев.
Упитан да ли га забрињава то што у Грчкој постоји снажан отпор и коалиционог партнера премијера Алексиса Ципраса и опозиције томе да се прихвати „македонска нација“ и „македонски језик“, како је то наведено у потписаном споразуму. Заев је рекао да "чињеница да се опозиционе политичке партије у обе земље противе договору показује да је постигнут добар компромис".
- Грађани Републике Македоније добили су потпуно признање македонског идентитета, а грађани Грчке признање хеленистичког наслеђа из античке историје. Политичке странке у обе земље деценијама су имале прилику да реше тај спор, али нису урадиле ништа. Напротив, само су ојачале разлике. А сада, суочене с чињеницом да је решење могуће, и да је оно пођеднако прихватљиво за обе стране, те политичке странке одлучиле су да се успротиве, уместо да прихвате чињеницу да је ово једини начин да обе земље крену напред - казао је председник македонске владе.