Истрага добила епилог: Још увек није утврђено како је Праљак добио отров
Истрага о смрти Слободана Праљка је затворена. Након што је суд изрекао пресуду против њега, осуђени ратни злочинац Праљак је прошле године одузео себи живот у судници Трибунала за бившу Југославију. Истрага није показала на који начин и у ком тренутку је он добио отров који је попио.
Холандско тужилаштво је објавило да није утврђено да је почињено кривично дело.
Стигла званична потврда: Српским интелектуалцима забрањен улазак у ЦГ! Опасни по безбедност?!
Након Праљкове смрти настала је сумња да по холандском закону постоји могућност да су извршена два кривична дела. Прво кривично дело односи се на то да је супстанца коју је Праљак попио забрањена Законом о лековима. Истрага је показала да се радило о смртоносној дози калијум-цијанида раствореног у води. Та супстанца се не може тек тако набавити, али по Закону о лековима поседовање калијум-цијанида није кривично дело.
Друга сумња се односила на то да је Праљак добио помоћ од других приликом припреме самоубиства. Да би се то истражило, покушало се сазнати како је та бочица с отровом доспела у судницу. Како би се то утврдило, између осталог, су прегледани снимци направљени надзорном камером, саслушани су разни сведоци и прегледане су просторије у којима је Праљак боравио, као и документи. Међутим нису пронађени показатељи који би појаснили на који начин и где је Праљак дошао до отрова.
На снимцима надзорне камере из затвора, није примећено ништа. На тим снимцима се нигде не види да он у било ком тренутку има код себе неку бочицу или неки томе сличан предмет, или да му је неко уручује. Такође, током разних претреса који су извршени тога дана није примећено ништа специфично. На снимцима из суднице не може се видети одакле је он извадио ту бочицу.
Праљак је пре суђења провео кратко време у две просторије без видеонадзора: у тоалету и у просторији за задржавање, једној врсти чекаонице. У току накнадног претреса наведених просторија није пронађено ништа значајно.
Додик се обратио Србима: Морамо показати СЛОГУ и ЈЕДИНСТВО у Сарајеву
У изјавама сведока може се закључити да је Праљак већ дуже размишљао о самоубиству. Тако је Праљак, на пример, дао да се његове личне ствари упакују како би се отпремиле у Хрватску и у разним се приликама опраштао од одређених особа. Сведоци су то објашњавали тиме што се кривични предмет у вишем нивоу против Праљка, ближио крају. Након његове смрти пронађено је опроштајно писмо у коме је Праљак написао својој породици да је још давно донео одлуку да оконча свој живот, у случају да буде проглашен кривим.
Не може се искључити да је Праљак већ (прилично) дуго поседовао тај отров. Калијум-цијанид се може дуго чувати, а мала количина тог отрова је смртоносна. Када се гледа са те стране није ни чудо да је унос и чување те сусптанце остао непримећен.
Подсећамо, у среду 29. новембра 2017. осуђени Слободан Праљак био је присутан када је Трибунал за бившу Југославију (ICTY) изрекао пресуду против њега. Након што је саслушао пресуду, Праљак је узео реч и затим попио гутљај из једне бочице. Убрзо након тога му је позлило и два сата касније издахнуо је у болници. Трибунал је истога дана поднео молбу Државном тужилаштву у Хагу да проведе истрагу у вези Праљкове смрти.
Пратите нас на нашем инстаграму СрбијаДанас.