Истраживање показало колико ХРВАТИ МРЗЕ СРБЕ: Домовински рат још увек покреће хрватски народ
Истраживачи истичу да је такозвани Домовински рат (који се завршио пре више од 20 година) имао снажне последице на готово све друштвене аспекте, па и на изражен антагонистички став према српској мањини у Хрватској.
Само 30 одсто испитаника старости од 14 до 29 година сматра да постоје квалитетни услови за суживот Хрвата и Срба у некад ратом захваћеним подручјима, а 23 одсто подржава право националне мањине да користи властито писмо и језик у службеним просторијама институција.
НАСТАВАК АНТИСРПСКЕ ХИСТЕРИЈЕ: "Децу у Хрватској кроз уџбенике историје уче да мрзе Србе"
Према писању једног хрватског портала у односу на 2012. годину у Хрватској је дошло до повећања националне искључивости, а до слабљења искључивости према сексуалним мањинама, при чему млади и даље исказују високу социјалну дистанцу према хомосексуалним особама, један је од закључака истраживања фондације "Фридрих Еберт Стифтунг" о актуелним трендовима, понашању и ставовима младих, које је спроведено на узорку од 1.500 људи старости од 14 до 29 година.
Истраживачи истичу да је такозвани Домовински рат (који се завршио пре више од 20 година) имао снажне последице на готово све друштвене аспекте, па и на изражен антагонистички став према српској мањини у Хрватској.
Да постоје квалитетни услови за суживот Хрвата и Срба у некад ратом захваћеним подручјима, сматра мање од трећине испитаника (30 одсто), при чему мање од четвртине (23 одсто) подржава право националне мањине да користи властито писмо и језик у службеним просторијама институција.
Истраживањем је утврђено да међу младима превладава емпатија према грађанима који су као цивили страдали у ратним догађајима (65 одсто). Сваки други испитаник сматра да је јавност у одређеној мери засићена темама везанима за Домовински рат, те да би евоцирање прошлости требало заменити јавним дискусијама о будућности друштва.
Такође, готово половина испитаника се слаже са ставом да се недавна прошлост стави у оквире историје као науке.
"Срби сами криви за своје жртве": ТРАГЕДИЈА ХРВАТСКЕ ДРЖАВЕ КОЈА ЈОШ УВЕК ВЕЛИЧА УСТАШТВО И ПОРИЧЕ ЗЛОЧИНЕ
Висок удео испитаника (две петине) одбија идеју процесуирања ратних злочина које су починили припадници Хрватске војске, што имплицира, истичу истраживачи, да је једнакост пред законом за значајан део испитаника релативан концепт.
Четвртина се слаже с цензуром или ограничавањем слободе говора у јавним дебатама, чије се теме тичу Домовинског рата. С друге стране, изостанак интереса за недавну прошлост изражава 36 одсто испитаника.