(ИНФОГРАФИК) БЛИЖИ ЛИ СЕ КРАЈ МИЛОВОЈ ВЛАДАВИНИ? ОВО је Ђукановићев план за останак на челу Црне Горе!
Предстојећи избори у Црној Гори, који се одржавају 16. октобра, отварају бројне афере, дуго скривана питања и дижу прашину између актуелне власти и, сада већ, добро организоване опозиције.
Избори у Црној Гори су под великим унутрашњим тензијама где владајућа ДПС и Мило Ђукановић, као председник партије, пребацују значајну одговорност и кривицу на опозицију. тј. Демократски фронт. На тај начин Ђукановић иде на хомогенизацију свог политичког бирачког тела и јачање своје улоге која је већ у посрнућу после владавине дуге 26 година. Ипак, ни опозиција не остаје дужна, већ пљуште оптужбе да су сви претходни избори покрадени, те да је сада Ђукановићу коначно дошао крај.
Хоће ли избори успети да прођу у поштеној и фер атмосфери, да ли ће бити нереда и како ће све то утицати на Србију, за портал SrbijaDanas.com објашњава аналитичар Томислав Кресовић, који наводи да је Мило Ђукановић најдуже на власти од свих државника и владара у модерној политичкој историји Европе што говори о виду ауторитарности.
- Пошто је највећи број радника у Црној Гори запослен у јавном сектору, тј. државним предузећима које држи Ђукановићева политичка партија, и обзиром на то да Мило има највише пара за вршење притиска: како медијског, политичког, тако и што се тиче подмићивања гласача, може се очекивати да ДПС добије највише од свих политичких партија, али да не може сама да формира владу.
Милова стратегија
- Главна политичка стратегија Мила Ђукановића је освајање избора на причи о уласку у НАТО алијнсу, а не социјално-економској политици - каже Кресовић.
То значи да би ДПС била у прилици да тражи подршку мањинских политичких партија, пре свега бошњачких и албанских. Могуће је да, уместо досадашње коалиције са Социјалдемократском партијом, Ђукановић у будућности прави политичку коалицију са албанским или бошњачко-муслиманским партијама у скупштини Црне Горе.
- То значи да ће доћи до радикализације политичке ситуације у Црној Гори одмах после избора уколико ДПС победи, а то је и упозорење опозијије, која још увек није довољно организована и синхронизована да искорачи у рушењу Мила Ђукановића.
Однос према Србији
Поставља се питање, како ће се Црна Гора, у односу на исход избора, понашати према Србији? Кресовић сматра да се однос неће битније мењати и осетити из простог разлога јер је владајућа политичка ситуација у Србији ,СНС и СПС, суздржана.
- Избори у Црној Гори се неће осетити као кризна ситуација у Србији, али је јасно да ће Мило Ђукановић кривити Србију и њену власт да тихо подржава опозицију око Демократског фронта у рушењу - упозорава Кресовић.
Победа опозиције
Међутим, шта ће се догодити уколико, пак, победи опозиција, иако јој аналитичар даје мало шансе.
- Уколико би Демократски фронт победио, што је мала вероватноћа, прво би дошло до великог раскола у ДПС-у, а онда би дошло и до велике и сложеније политичке кризе која би резултирала и могућим захтевом за хапшење Мила Ђукановића и његових најближих сарадника.
Чињеницу да је ДФ у својим ранијим изјавама потенцирао тему Косова, прокоментарисао је један од лидера опозиције Андрија Мандић рекавши да ће, уколико победе, влада Демократског фронта на првој седници коју ће одржати, донети одлуку о повлачењу признања лажне државе Косово. Ипак, Кресовић сматра да је мала је вероватноћа да би се ишта променило у вези са тим.
- То је међународна одлука која је већ утемељена и у политичкој структури опозиције. Ево и како: кад је та одлука донета у скупштини ЦГ, опозиција није била довољно организована да спречи такву одлуку. Тако да, нажалост, што се тиче признања Косова, Црна Гора остаје да признаје Косово, јер је своју судбину везала за НАТО - објашњава наш саговорник.
Могући немири
Узимајући у обзир велике протесте од пре неколико месеци, аналитичар мисли да је могуће да и сада дође до нестабилности и сукоба, јер је црногорска политичка сцена и даље племенски, клановски подељена на моћне породице и фамилије које имају велики утицај.
- У Црној Гори влада једно десетак породица и породичних кланова који практично управљају свим осталим посланицима који су у скупштини Црне Горе, а утичу и на бирачко тело.
ДПС се у јануару ове године растао од СДП са којим је био 12 година у коалицији, те да ће вероватно овај раскол утицати на пласман Ђукановића на предстојећим изборима, и самим тим повећати шансу опозиције да дође до тријумфа.
- Како не би испустио победу, Мило сада иде на једну тоталну политику и агитацију, али у исто време рачуна да ће управо они који су запослени у јавним предузећима, а који чине најсигурнији део запослених у Црној Гори, гласати за њега, као и један број приватних фирми и компанија које су корпорацијски везане за њега и његовог брата, јер Црна Гора по структури функционише на племенско-породичном систему који је сличан као у Италији, као на Сицилији, Корзици, на Косову и Албанији.
Пошто су то племенски народи, они одлучују према утицају и моћи вођа племена и интереса племенских заједница у расподели власти у Црној Гори.
Према последњим истраживањима, уколико би се овог тренутка одржали избори, оваква би била излазност: