Јабланицу је данас прекрио вео туге: Хиљаде људи дошло да испрати своје најмилије на вечни починак - Призори који сламају срце
Балкан је и данас обавијен тугом, јер се на вечни починак испраћа 19 људи, који су погинули на подручју Јабланице од последица поплава и клизишта, који су задесили Босну и Херцеговину почетком овог месеца.
Џеназа је обављена данас у градском харему "Јасен", након којег ће жртве незапамћених поплава бити сахрањене на гробљима у Доњој Јабланици и насељима Дјевор и Злате. Џеназа је клањана Ајли Бегић, Ернаду Беговићу, Хуми Беговић, Рахими Беговић, Зејни Беговић, Јасмину Чилићу, Ирмели Чилић, Фикрету Имамовићу, Амири Имамовић, Арману Имамовићу, Ибрахиму Хиндићу, Реџи Масло, Незири Масло, Семиру Масли, Ђемили Масло, Хивзији Туфеку, Ведаду Туфеку и Адели Туфек.
Страдале је дошло да испрати на хиљаде људи, међу којима су и премијер Федерације Нермин Никшић, потпредседник Федерације Рефик Лендо, министар расељених особа и избеглица Федерације БиХ Нерин Диздар и бројни други.
Раније је Општински штаб цивилне заштите Општине Јабланица донео одлуку којом се 15. октобар проглашава Даном жалости на подручју Опшине Јабланица због жртава поплава и клизишта. Колективну џеназу за 19 настрадалих предводио је реису-л-улема Исламске заједнице у БиХ Хусеин ефендија Кавазовић.
- Драга браћо и сестре, поштоване породице. Сувишан је сваки говор. Окупили смо се да испратимо браћу и сестре на бољи свет, ахирет. Иако је туга дубока и сламајућа. Исто тако свесни смо да Бог одлучује о нашим животима. Ми смо смртни људи. Разликујемо се само по томе на који начин одлазимо са овог света - рекао је Кавазовић.
Подсетимо, у поплавама и клизиштима широм Босне и Херцеговине смртно је страдало укупно 26 особа. Осим 19 на подручју Јабланице, живот је изгубило четворо људи у Коњицу и троје у Фојници. Форензичари из Требиња и Фоче, др Дражен Дамјањук и др Борис Пејић, идентификовали су и обдуковали 20 људи који су погинули у катастрофалним поплавама.
- Ниједан од њих није имао класично утапање, већ су сви страдали од запушења гркљана и душника земљом и муљем, или су страдали од механичких повреда, задобијајући тешке преломе од стена и другог материјала који је падао по њима - казао је Дамјањук, потврдивши да ни он, али ни његов колега, нису установили ниједно класично утапање.
Подсећамо, у поплавама су уништене бројне куће, локални и магистрални путеви као и стока и остало материјално добро. Бројне породице су морале да напусте своје домове, а неке од њих су пребачене у спортске дворане и хотеле.
Србија Данас/Телеграф