"КАДА ПРОЂЕ ЕПИДЕМИЈА ОБНОВИЋЕМО ЛИТИЈЕ" Владика Јоаникије нагласио да никада није било више слоге
Он је подсетио да је повод за литије широм Црне Горе свима познат - намера државе да отме светиње, да промени њихову намену, да угрози веру православну, слободу вере и мисли
- На данашњи дан пре годину дана одржан је Световасилијевски велики црквено-народни сабор у Никшићу, а долазак Светог Василија у Никшић и његов благослов граду Никшићу и свима који су се затекли на том сабору око кивота Светог Василија био је изузетан догађај - изјавио је Његово преосвештенство епископ будимљанско-никшићки и администратор Митрополије црногорско-приморске Јоаникије.
ОСВЕЖЕЊЕ ЗА ЛЕКАРЕ – MOZZART ДОНИРАО ПАКЕТЕ ВОЋА БОЛНИЦИ У БАТАЈНИЦИ
ПОНОВО АУТО-ЛИТИЈА У НИКШИЋУ: Грађани масовно изашли на улице, а разлог је важан као и пре годину дана (ВИДЕО)
МЕДОЈЕВИЋ УЗДРМАО ЦРНУ ГОРУ! Јавности представио срамне послове Ђукановића - милијарде су у питању (ФОТО)
Владика Јоаникије је рекао да су свенародне литије израсле из тог Световасилијевског сабора који, дубље гледано, траје већ 350 година, јер се заправо никада не прекида.
Он је поновио да никад веће заједништво, никад веће слоге, никад веће једномислије, никад више топлине у окупљањима није било него на тим литијама.
- Хвала Богу, ако Бог да, ми ћемо на извесни начин, кад прође ова епидемија, да обновимо макар за празнике те свенародне литије које су нам донеле толико добра и толико охрабрења - рекао је владика Јоаникије за Радио Светигору.
Он је подсетио да је повод за литије широм Црне Горе свима познат - намера државе да отме светиње, да промени њихову намену, да угрози веру православну, слободу вере и мисли.
- Све је то некако било смишљено подло и злонамерно, да није ни требало много нашем народу објашњавати. Просто народ је из дубине душе препознао ту злу намеру и пошто су светиње биле на удару и ћивот Светог Василија Острошког, нема никакве сумње, ми смо се најпре обратили самоме свецу који штити Црну Гору, пре свега од лажи, од пакости, од братских раздора, да он подејствује код Бога, да нас упути, и све оне који желе добро и Цркви и држави, шта треба да чинимо - рекао је владика Јоаникије.
Он је оценио да је сам тај догађај произвео једно велико обједињавање народа, народне енергије у једној мисли, духу и намери - да се одбрани вера по сваку цену.
- То је нама дало снагу да истрајемо, да идемо Божијим путем, да иако се боримо са неправдом, не узвраћамо новом неправдом, него да се боримо јеванђелским средствима - молитвом, постом, слогом, братском љубављу, трпљењем, хришћанским подношењем неправде - нагласио је владика Јоаникије.
Говорећи о томе да се данас, више од годину дана након борбе против спорних тачака Закона о слободи вероисповести, у Скупштини Црне Горе очекује изгласавање измењеног закона, он је додао да када би биле боље прилике и расположење у вези с тим, Црква би захтевала да овај дискриминаторски закон буде у потпуности одбачен.
- Међутим, такве су прилике и има много тих неких мука са којима се среће нова Влада и сви ми заједно у држави са овом пандемијом, и са сиромаштвом и незапосленошћу. У једној овако тешкој ситуацији ми смо прибегли, као што смо често и говорили, да се закон мора темељито изменити. Наши правници су то урадили, ми смо посматрали поиздаље, пуштајући људе од струке да раде свој посао - рекао је владика Јоаникије.
Он истиче да су ове измене у много чему дале други правац, а што је најважније, нема дискриминације, нико није фаворизован, него су све вере равноправне, што је много важно.
- Свим верама су обезбеђена имовинска права, загарантовано да имају правни субјективитет, да се ничији континуитет не угрожава, да никога од традиционалних вера у Црној Гори не доводимо у положај да сад иде и да се пријављује као новооснована верска заједница - рекао је епископ будимљанско-никшићки.
Он је подсетио да је спорни закон предвиђао да се Српска православна црква пријави као новооснована верска заједница и да тиме избрише своју вишевековну историју, истичући да је то било понижавајуће, неприхватљиво и незамисливо.
- Ми ћемо свакако, ако ове измене буду прихваћене, да уђемо као и остале заједнице у правни систем Црне Горе - поручио је владика Јоаникије.
Он је нагласио да положај СПЦ у Црној Гори треба да се регулише као и у осталим уређеним европским државама, наводећи да бивша црногорска власт није имала слуха за то.