КАКО ЈЕ "ПАО" КАВЧАНИН У БАЊАЛУЦИ? На Интерполовој потерници због покушаја убиства блиског сарадника Луке Бојовића
Припадник Кавачког клана Алмир Јаховић ухапшен је у уторак увече у центру Бањалуке, када је дошао да преузме пасош који му је израђен на друго име.
Заједно са Јаховићем, ухапшен је и бивши полицајац Далибор Ћурлик, као и Љубан Полетан, а обојица су познати полицији дужи низ година, по бројним кривичним делима. Јаховића полиција тражи због покушаја убиства две особе у Црној Гори.
ПОТПУНО БЕЗБЕДНО: Ево како најлакше да заштите и вас и ваше малишане од комараца
УЗ КАВЧАНИНА УХАПШЕН БИВШИ ПОЛИЦАЈАЦ: Приведени по Интерполовој потерници, сређивао криминалцу лажна документа
ПОЗНАТ ИДЕНТИТЕТ УХАПШЕНОГ ПРИПАДНИКА КАВАЧКОГ КЛАНА: Алмир Јаховић покушао да убије шкаљарца док је био са децом?
Јаховић је приведен у уторак у вечерњим часовима, када га је полиција пресрела на паркингу у близини џамије Ферхадија у Бањалуци.
Један од очевидаца хапшења испричао је да је чуо галаму и да је затим на паркингу приметио како полицајци из аутомобила извлаче момка и обарају на асфалт.
- Чуо сам да му нешто говоре, те су га претресли и ставили му лисице на руке, док је он лежао на земљи. Ту је био неки црни "ауди", а мислим да га је возио тај ухапшени - испричао је саговорник.
Извор укључен у целу истрагу је појаснио да је ово само почетак и да се у скорије време може очекивати још хапшења опасних криминалаца, али и њихових јатака.
- Ћурлик и Полетан су између осталог осумњичени и за крађу идентитета, али и помагање Јаховићу да дође до лажних докумената БиХ. Они су преко својих веза, највероватније нашли особу која никада раније није вадила документа, па су на име Илија К. припаднику кавачког клана извадили документа - појаснио је извор.
Додаје да је он затим предао захтев за хитно издавање пасоша и овластио Ћурлика да га подигне. Ћурлик и Полетан су у уторак подигли пасош и однели га на поменути пакринг, а који се налази у близини Полицијске управе Бањалука.
- Они нису ни сумњали да су откривени, и да полиција зна лажни идентитет Јаховића, те да их инспектори прате. Када је Јаховић преузео лажна документа, уследило је експресно хапшење овог криминалца - истиче саговорник.
Додаје да са хапшењем ове тројке није завршен посао, те да полиција наставља истрагу у овом случају.
- Полиција сада проверава где се крио и где је боравио Јаховић. Сумњамо да ту има још особа које су му пружали логистику и помагали у скривању, тако да очекујемо још хапшења - истиче извор.
Према информацијама, Полетан и Ћурлик су се бранили да су у замену за новац набавили лажна документа Јаховићу, али им инспектори баш и нису поверовали. За сада се сумња да је овде реч о много дубљој сарадњи између њих.
Сумња се да Јаховић није једини криминалц који је на овај начин добио лажна документа, те би ускоро могло доћи до хапшења још криминалаца који на сличан начин избегавају безбедносне агенције.
Портпарол МУП Српске Мирна Миљановић рекла је да су хапшење извели службеници Управе за организовани и тешки криминалитет Министарства унутрашњих послова Српске, а да су они приведени због сумње да су починили кривична дела организовани криминал у вези са кривичним делима фалсификовање исправе и навођење на оверавање неистинитог садржаја.
За Јаховићем је од стране Интерпола Црне Горе 24. априла прошле године расписана црвена потерница због постојања основа сумње да је починио кривична дела оснивање криминалне организације, убиство у покушају и незаконито држање ватреног оружја и експлозивних направа Кривичног закона Републике Црне Горе.
Црногорско правосуђе трага за Јаховићем од 2018. године, због чега је и расписана Интерполова потерница за њим. Против Јаховића и још шест особа подигнута је оптужница која их терети за планирање ликвидације Јована Ђуровића и боксера Николе Сјеклоће.
Према наводима оптужнице, Јаховић је 29. августа 2018. године покушао да активира експлозивну направу која је била постављена испод мотора Ђуровића. Бомба највероватније није активирана због техничких проблема. Ђуровић је означаван као веома близак сарадник Луке Бојовића.
Полетан и Ћурлик имају подебљи полицијске досијее и више пута су хапшени и привођени.
Полетан се доводио у везу са бањалучком аутомафијом, односно фалсификовањем докумената за крадена возила, те преварама и другим кривичним делима. Ћурлик је 2015. године "избачен" из полиције након што је ухапшен у акцији "Сјевер" због сумње да је био део криминалне групе која се бавила трговином оружја.