Капетан Драган: Ја сам ЧАСНИЈИ у поређењу за дом спремним Степинцем
Капетан Драган поручио да је чак и Алојзије Степинац на суђењу имао хуманије услове од њега
Драган Васиљковић, Капетан Драган, упутио је средином прошле недеље, 23. маја, судском већу Жупанијског суда у Сплиту захтев за укидање притвора.
Капетан Драган: Нисам крив, доказаћу
- Након доказног поступка Тужилаштва очигледно је да није обезбеђен ниједан оптужујући документ или некомпромитована оптужујућа изјава сведока која би могла да оправда досадашњи, 12-годишњи притвор и вишегодишњу изолацију - навео је Васиљковић у свом захтеву, у који су “Вести” имале увид.
Драган Васиљковић је, образлажући своје 12-годишње тамновање навео је да су и Нелсон Мандела и Алојзије Степинац имали хуманије услове од њега.
- Мандела се борио против апартхејда, а ја против повампиреног усташтва. У поређењу са за дом спремним Степинцем сигуран сам да сам ја далеко часнији, поштенији и документовано хуманији човек од њега, а да сте ви далеко гори од тадашњих комуниста који су Степинца држали у кућном притвору - стоји између осталог у захтеву у који су “Вести” имале увид.Он је од судског већа затражио да одлуку о укидању притвора донесу на основу увида у судске списе његовог предмета, али имајући у виду и чињеницу да је пуних 12 година у притвору.
- То је злочин не само према мени, већ и према мојој породици, пријатељима, али и према милиона људи у региону који се с пуним правом питају исто што и ја: да ли ми се суди пред часним правосуђем европске земље или осветничке усташке змије која још живи у Хрватској”, навео је између осталог Васиљковић и оценио да је његов једини грех што је бранио свој народ.
- Ништа нема часније и поштеније него бранити своју домовину и народ - указао је Васиљковић.
Пред Жупанијским судом у Сплиту наставља се извођење сведока одбране који у потпуности оспоравају тврдњу кључног сведока тужилаштва Пере Драгишића да је Капетан Драган у Наставном центру за обуку војника у Брушкој учествовао у мучењу и убиству двојице хрватских заробљеника.
Посредством видео-линка у петак су испитани Бранко Лакић, Вујо Кусало и Милош Крњета који су заправо само поновили изјаве ранијих сведока да ни Капетан Драган ни његови војници нису имали никакву комуникацију са ратним заробљеницима, јер је тај затвор био у надлежности Министарства правосуђа РСК и СУП Книн.
Истовремено, неколико сведока је демантовало да је кључни сведок тужилаштва уопште био у том кампу.